Aktuality

Za dobrodružstvím na Zvičinu

6. ledna 2022

S novým rokem přichází čas nové výzvy a zážitky. Co třeba vyzkoušet přechod nebo rovnou zimní táboření na nejvyšším vrcholu Podkrkonoší, Zvičině?

Už během nadcházejícího víkendu 7. – 9. ledna 2022 se na Zvičině uskuteční tradiční akce, kterou pořádá odbor KČT Hořice. Každoroční zimní přechod či přejezd a nocování pod stanem na Zvičině!

24. ročník zimního táboření na Zvičině, memoriál Milana Poláka, proběhne po celý víkend od pátku 7. ledna od 16 hodin do neděle 9. ledna 2022 do 10 hodin. Prezentace účastníků bude v Raisově chatě.

41. ročník přejezdu  - přechodu Zvičiny s libovolnou trasou, memoriál Petra Holveka, se uskuteční v sobotu 8. ledna 2022. Registrace je možná od 10 do 14 hodin v Raisově chatě.

přečíst celý článek

Labužnické toulky v pivovaru Safari Parku Dvůr Králové

5. ledna 2022

Od Casablanky po mys Dobré naděje. Safari pivovar ve Dvoře Králové zvou na labužnické toulky Afrikou

Slavní cestovatelé Zikmund a Hanzelka si Afriku zamilovali už víc než před 70 lety. Tuto zimu si může získat i návštěvníky Safari Parku Dvůr Králové – nebo přinejmenším jejich chuťové buňky. Namísto tisícikilometrové cesty se mohou vydat do Dvora Králové a využít nabídky jedinečného gastro putování.

Chakalaka, Dovi, Karanga nebo Mkhabez, čtveřice z dlouhé řady delikates, které od ledna do konce února bude připravovat tým šéfkuchaře Pavla Červinky v královédvorském Safari pivovaru. Týden co týden tu budete moci ochutnat jedinečné africké menu z jiné oblasti. Putování začíná v lednu Marokem a končí v únoru na mysu Dobré naděje v Jihoafrické republice. Labužníci pomyslně urazí 36 tisíc kilometrů po stopách legendárních českých cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.

přečíst celý článek

TIP NA VÝLET Byšičky

28. prosince 2021

Mezi městečky Lázně Bělohrad a Miletín se nachází tajemné Byšičky.

Na samotném vršku stojí poutní kostel sv. Petra a Pavla. K němu se váže legenda o vzniku známé Erbenovy balady „Svatební košile“ z díla Kytice. A také je odtud krásný výhled do krajiny.

Na Byšičky můžete vyrazit jen tak, nebo využít naučné stezky. Z Miletína sem vede druhý okruh stezky K. J. Erbena a z Lázní Bělohrad stezka K. V. Raise.

Nechte se inspirovat tipem na výlet a vydejte se objevovat krásná místa Podkrkonoší i v zimě.

 

přečíst celý článek

Vánoční zoo

18. prosince 2021

Safari park se rozzářil. Vánoční zoo zpět!

Sváteční atmosféru, netradiční dekorace a snížené vstupné nabízí oblíbená Vánoční zoo. V Safari Parku Dvůr Králové začne 18. prosince a potrvá do 2. ledna. Lidé po celou dobu za návštěvu zaplatí 110 korun (plné vstupné) a 70 korun (snížené) na pokladně a 105 korun a 65 v případě nákupu online. Areál je mimořádně otevřen až do 18 hodin.

Areál safari parku je vyzdoben víc než kdy před tím. Na návštěvníky čekají tisíce světélek na vánočních řetězech, zářící siluety bong, buvolů, hrošíků a dalších zvířat, zlatým světlem rozkvetly i obří skulptury baobabů. To doplňují tradiční evropské vánoční stromky v celém areálu, zdobené ručně foukanými ozdobami z místních dílen, desítky adventních věnců, girland a dalších dekorací i dřevěné stromky tradiční pro oblast jihu Afriky. Ty navíc safari parku pomáhají jedinečnými řemeslnými ozdobami zdobit místní školy a školky, jejichž žáci ozdoby sami vyrobili.

přečíst celý článek

TIP NA VÝLET Braunův Betlém

12. prosince 2021

Přinášíme vám další tip na zimní výlet Podkrkonoším!

V Novém lese nedaleko Dvora Králové nad Labem se nachází Braunův Betlém.

Biblické výjevy s postavami Ježíška, Marie, Josefa či Tří králů vytesal přímo do pískovcových skal barokní mistr Matyáš Bernard Braun. Nechybí ani sochy poustevníků či Jákobova studna.

Unikátní sochařské dílo pod širým nebem vás jistě ohromí nejen svou velikostí, ale také dokonalým ztvárněním.

Přímo z Kuksu sem vede vycházkový okruh „Půjdem spolu do Bétlema“.

Nechte inspirovat naším tipem na výlet a vydejte se objevovat krásná místa Podkrkonoší i během adventního času.

TIP NA VÝLET Křížová cesta 21. století

1. prosince 2021

Přinášíme vám tip na zimní výlet Podkrkonoším!

Už jste navštívili „novodobou“ Křížovou cestou 21. století? Najdete ji nedaleko Kuksu na návrší mezi Žirčí a Stanovicemi.

Zvěstování, Vykoupení, Brána naděje...Křížovou cestu, „Příběh utrpení a nadějí člověka“, tvoří celkem 15 kamenných zastavení. 

Vedle Vladimíra Preclíka, jenž je autorem skulptury "Katedrála prosby", se na tvorbě podílela řada sochařů se vztahem k Podkrkonoší. Ti se nechali inspirovat myšlenkou F. A. Šporka, který zde chtěl vybudovat další z duchovních dominant krajiny.

Nechte inspirovat tipem na výlet a vydejte se objevovat krásná místa Podkrkonoší i během adventního času!

přečíst celý článek

Kouzlo Vánoc aneb jak si zkrášlit čas vánoční v Hořicích

30. listopadu 2021

Adventní čas je již v plném proudu a nejkrásnější svátky v roce se pomalu, ale jistě, blíží. Čekání si můžete zpříjemnit návštěvou výstavy či tvořivých dílen.

Městské muzeum a galerie Hořice srdečně zve na výstavu o vánočních tradicích v Podkrkonoší - Kouzlo Vánoc aneb jak si zkrášlit čas vánoční. Interaktivní výstava věnovaná vánočním tradicím byla otevřena v sobotu 27. 11. 2021 a navštívit ji bude možné až do neděle 9. 1. 2022. 

„Vánoční výstavu pojímáme interaktivně tak, aby se lidé nejenom dozvěděli o našem regionu co nejvíce, ale aby si sami vyzkoušeli a odnesli domů dílo, které si vyrobí vlastníma rukama. Ruční výroba, ať už vánoční ozdoby, perlařství, výroba modrotisku, perníkářství nebo výroba betlémů, to vše je pro Podkrkonoší typické. Proto jsme v rámci výstavy zařadili ukázky z těchto řemesel a také několik tvořivých dílen. Každý kdo se zúčastní kurzů, si zaplatí pouze použitý materiál, účast na kurzu je náš vánoční dárek a poděkování našim návštěvníkům a mají ji zdarma. Podrobnosti najdou zájemci na našich webových stránkách.“ uvádí Adéla Černá, etnografka.

K vidění bude selská jizba s vánoční výzdobou, vánoční stromky ozdobené v různých stylech, betlémy, tradiční vánoční pokrmy, to vše doplněné o povídání o vánočních tradicích a pověrečných obyčejích.

 


 

přečíst celý článek

Bělohradský zimní čas

24. listopadu 2021

Co všechno můžete během adventu zažít v Lázních Bělohrad?

Městské kulturní středisko Lázně Bělohrad a Bělohradská římskokatolická farnost pořádají "Bělohradský zimní čas 2021". Těšit se můžete na tradiční akce i něco navíc.

Již v pátek 26. 11. 2021 od 15:00 bude v Památníku K. V. Raise slavnostně zahájena „Výstava Betlémů“. K vidění budou betlémy papírové, keramické, ale i vyřezávané či z šustí. Největším lákadlem je 6 metrů dlouhý vyřezávaný betlém zapůjčený Josefem Haldou. Výstava potrvá do 30. prosince 2021.

přečíst celý článek

Novinky z Podkrkonoší na LISTOPAD a PROSINEC

15. listopadu 2021

Teplé počasí a návštěvy koupališť jsou již definitivně za námi, ale v PODKRKONOŠÍ to žije i v podzimních a zimních měsících.

 

Jak se vydařila podzimní drakiáda a festival se dozvíte z fotogalerie z tradiční akce Zavírání turistické sezóny na Zvičině. Kde všude se uskuteční rozsvěcení vánočních stromů s bohatým kulturním doprovodem? Kdy vyrazit na tradiční jarmarky do Kuksu? Proč návštívit Safari Park Dvůr Králové i v zimě? A kam vyrazit za kulturnimi a sportovními akcemi? 

 

přečíst celý článek

Přijďte se vánočně naladit do Kuksu

11. listopadu 2021

Tradiční listopadové vánoční trhy se uskuteční během dvou víkendů 13. až 14. a 20. až 21. listopadu 2021 v barokním hospitálu Kuks.

Přijďte si zpříjemnit čekání na první adventní neděli a zavítejte na vánoční trhy do Kuksu. Tento rok se opět můžete těšit na více jak 130 stánků českých řemeslníků, výrobců a prodejců typicky vánočního sortimentu a originálních suvenýrů z Kuksu. Nakoupit zde bude možné nejen nejrůznější svíčky a ručně vyráběná mýdla, ale také adventní věnce, keramiku, proutěné zboží, dřevěné hračky, vánoční ozdoby ze šustí i skleněné vánoční ozdoby ze Dvora Králové nad Labem. Očekávat dále můžete ukázky tradičních řemesel nebo představení lidového loutkáře. Těšit se můžete také na bohatou nabídku gastronomických specialit. V průběhu konání trhů se budete moci mimo jiné svézt mimořádnou vlakovou dopravou.

přečíst celý článek

Netradiční prohlídky hospitálu Kuks v Den válečných veteránů

9. listopadu 2021

Turistická sezóna už sice skončila, ale v den válečných veteránů budete mít ještě možnost prohlédnout si interiéry hospitálu v Kuksu. Hospitál byl vystavěn právě pro vojenské vysloužilce, i proto bude v tento den otevřeno.

Držitelé Průkazu válečného veterána budou mít při zakoupení vstupenky na základní okruh druhou vstupenku zdarma.

 

přečíst celý článek

HOŘICEMI ZAZNÍ JAZZ!

2. listopadu 2021

Po roční přestávce se v prostorách Domu kultury Koruna v Hořicích uskuteční již XXVI. ročník JazzNights aneb jazzobití pod horami. Akci zahájí ve středu 3. 11. 2021 od 19:30 samostatný koncert české bluesrockové legendární skupiny KRAUSBERRY v čele s frontmanem Martinem Krausem.

přečíst celý článek

Dvůr Králové nad Labem má nový kalendář na rok 2022

27. října 2021

Město Dvůr Králové nad Labem vydalo nový kalendář na rok 2022. Do jeho tvorby se zapojilo i DMO Podkrkonoší, které dodalo některé z fotografií.

 V kalendáři najdete spoustu krásných snímků z celého Podkrkonoší. Nechybí v něm ani místo pro vaše poznámky. Zakoupit si ho můžete již nyní a to v informačním centru ve Dvoře Králové nad Labem za 120 Kč.

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost. Věříme, že se vám kalendář bude líbit.

https://www.dvurkralove.cz/

Blíží se TÝDEN DUCHŮ v Safari Parku

20. října 2021

Oblíbený Týden duchů se vrací. Tradiční podzimní akce se koná od soboty 23. do neděle 31. října 2021. Buďte u toho a pomozte společně i s vašimi dětmi rekordně vyzdobit areál safari parku dlabanými dýněmi. Během celého týdne se v Safari Parku opravdu nudit nebudete, kromě dlabání tykví můžete v areálu potkat obživlého afrického ducha, projít strašidelnou stezkou a zažít mnoho dalších nezapomenutelných okamžiků!

A jaký vás čeká program?

přečíst celý článek

Den za obnovu lesa

14. října 2021

V sobotu 16. října 2021 se na celkem 13 místech po celé české republice uskuteční akce za obnovu lesa.

A právě jedno z těchto míst naleznete i v Podkrkonoší. V areálu Hájemství u obce Vítězná nedaleko Dvora Králové nad Labem a poblíž přehrady Les Království.

 

přečíst celý článek

Drakiáda a Festival regionálních produktů na Zvičině úspěšně za námi!

13. října 2021

V sobotu 9. října 2021 se na vrchu Zvičina uskutečnila tradiční podzimní Drakiáda společně s Festivalem regionálních produktů.

Počasí vyšlo báječně a na Zvičině bylo během sobotního odpoledne plno. Rodiče s dětmi vypustili do vzduchu draky, kteří díky příznivým podmínkám létali vysoko v oblacích. Pro nejmenší návštěvníky byla díky DDM1 ze Dvora Králové nad Labem připravena také dílnička, kde si každý mohl vyrobit alespoň malého dráčka do ruky. Každý, kdo se do drakiády zapojil, dostal drobnou odměnu. Zvláštní ceny se dočkali doma vyrobení draci.

přečíst celý článek

Drakiáda a Festival regionálních produktů na Zvičině

27. září 2021

Podzim se hlásí o své slovo, a jak jinak ho nejlépe přivítat než drakiádou. Přijďte v sobotu 9. října 2021 na Zvičinu, kde se uskuteční tradiční drakiáda spojená s Festivalem regionálních produktů. 

Součástí programu, který odstartuje v 13 hodin a potrvá až do 17 hodin, bude oblíbená drakiáda pro děti i dospělé. Tu si pro vás připravíme ve spolupráci s DDM Jednička ze Dvora Králové nad Labem. Že se kreativitě a dobrým nápadům meze nekladou, dobře víme, a proto oceníme originální a doma vyrobené draky nejrůznějších barev i tvarů. Draka však bude možné zakoupit i přímo na místě a drobné odměny se dočkají všichni účastníci nebeského klání.

A to není zdaleka vše!

přečíst celý článek

Navštivte větrný mlýn v Borovnici v září i během října!

15. září 2021

Nvštivte i v průběhu babího léta větrný mlýn v Borovnici! Otevřeno bude o víkendech a ve všední dny po předchozí telefonické domluvě.

přečíst celý článek

NOVINKY z Podkrkonoší na ZÁŘÍ 2021

1. září 2021

Přemýšlíte, kam během září vyrazíte? Prolistujte Novinky z Podkrkonoší na ZÁŘÍ, jistě najdete inspiraci! A samozřejmě připojujeme Kalendář kulturních a společenských akcí!

přečíst celý článek

XIV. výzva k předkládání žádostí o udělení značky PODKRKONOŠÍ regionální produkt®

29. července 2021

MAS Podchlumí, z.s., Podzvičinsko, z.s a MAS Královédvorsko vyhlásili XIV. výzvu na předkládání žádostí o udělení značky PODKRKONOŠÍ regionální produkt®. Smyslem značky, kterou producent označí své produkty a výrobky, je podpořit úsilí a podnikavost místních producentů a zároveň ukázat, co zajímavého náš region nabízí a čím disponuje.

 

přečíst celý článek

Bělohradské kulturní léto 2021

3. června 2021

Co se bude dít v létě v Lázních Bělohrad? Spoustu tipů na kulturní a společenské akce vám nabízí následující přehled.

Festival regionálních produktů na Zvičině

31. května 2021

Po více než roční odmlce vás opět zveme na vrch Zvičinu, kde se v sobotu 12. června 2021 bude konat Festival regionálních produktů na Zvičině.

přečíst celý článek

Cyklobusy Podkrkonoším

23. května 2021

Letos, stejně jako v minulých letech, můžete pro vaše cyklovýlety Podkrkonoším využít přepravu cyklobusem. Cyklobusy vyjedou v sobotu 29. května 2021 a budou v provozu do 30. září 2021. V Podkrkonoší pojedou všechny soboty v měsících červen až září, plus všechny čtvrtky v červenci a v srpnu.

Zahájení cykloturistické sezóny v Krkonoších

10. května 2021

Co nejsrdečněji Vás zveme na zahájení, naše cesta povede do Jizerských hor. Kolem vodní nádrže Souš dojedeme do Smědavy a Jizerskou silnicí tzv. Hřebenovkou dojedeme přes Jizerku na Bukovec. Po Greenwey Jizera dojedeme na Harrachovské Mýto a Planýrkou do Pasek nad Jizerou – Makov. Od Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou nás autobus doveze zpět do Vrchlabí.

přečíst celý článek

V bylinkové zahradě v Žirči si můžete zakoupit sadbu zeleniny a bylinek

26. dubna 2021

Věděli jste, že naše prababičky léčily nachlazení bazalkou nebo černým bezem? Nebo jaké okrasné rostliny zdobily historicky visuté zahrady královny Semiramis? V naší kouzelné bylinkové zahradě naleznete odpovědi.

přečíst celý článek

VÝDEJNÍ OKÉNKA V PODKRKONOŠÍ

19. dubna 2021

Víte, kam vyrazit za jídlem i dobrým pitím? My ano a proto vám přinášíme aktuální přehled otevřených „VÝDEJNÍCH OKÉNEK“ i s možnostmi rozvozu jídel až k vám domů.
 

přečíst celý článek

Borovnice - nejhezčí místo na světě

19. dubna 2021

Proč je pro nás Borovnice nejhezčí místo na světě? Odpověď najdete v dalších řádcích.

přečíst celý článek

Pozvi zvíře na oběd

23. března 2021

Příznivci královédvorského safari mohou nově zvát své zvířecí oblíbence na sváteční oběd, brunch či večeři. Zaplacením účtu za denní krmení pro vybraná zvířata pomohou safari parku vypořádat se s důsledky koronavirové krize.

přečíst celý článek

Za zavřenými dveřmi Informačního centra ve Dvoře Králové n. L.

23. března 2021

I když je informační centrum stále zavřené, pořád se u nás něco děje. V současné době fungujeme jako hlavní výdejní místo roušek a respirátorů. V dnešní nelehké době je potřeba mít dostatek ochranných pomůcek, a tak je město nabízí všem obyvatelům zdarma.

přečíst celý článek

Rozhýbejme Hořice! 21 CHALLENGE

23. března 2021

Proč 21? No přece kvůli roku 2021, 21. dubnu (to výzva končí), ale hlavně kvůli 21 kilometrům, které musíš zdolat buď pěšky, na kole nebo je uběhnout. 

přečíst celý článek

Výtvarná soutěž Podzvičinsko očima dětí PRODLOUŽENA!

18. ledna 2021

Termín pro ukončení zasílání výtvarných děl byl z původního 15. ledna 2021 prodloužen až do 31. března 2021!

přečíst celý článek

Nové díly Herbáře se točily převážně na Kuksu!

13. ledna 2021

Už brzy se dočkáme nových dílů pořadu Herbář. A v nich nás Kateřina Winterová provede po bylinkové zahradě a Hospitál Kuks. 

přečíst celý článek

Braunův Betlém v pravidelné péči restaurátorů.

4. ledna 2021

Braunův Betlém bude v pravidelné péči restaurátorů. Experti z pardubické Univerzity se na restaurování jeho částí podíleli už v minulosti.

 
přečíst celý článek

PODKRKONOŠÍ v Regionální televizi Východní Čechy!

4. prosince 2020

Chcete se dozvědět více o Podkrkonoší? Sledujte rozhovor až do konce!Ovlivnila zásadním způsobem koronavirová krize cestovní ruch? Jak funguje destinační společnost? A která místa v turistické oblasti PODKRKONOŠÍ navštívit?

přečíst celý článek

Karel Jaromír Erben, rodák z Podkrkonoší!

1. prosince 2020

Krajina Podkrkonoší před více než 200 lety inspirovala známého spisovatele, básníka a českého historika Karla Jaromíra Erbena, k napsání slavné Kytice.

přečíst celý článek

Hořické trubičky v Herbáři!

27. listopadu 2020

V nedělním dílu oblíbeného lifestylového kulinářského pořadu Herbář, odvysílaném 22. listopadu 2020, představila moderátorka Kateřina Winterová mimo jiné také Hořické trubičky.

přečíst celý článek

Dvůr Králové nad Labem v pořadu Hledání ztraceného času!

26. listopadu 2020

V neděli 22. 11. 2020 byl na programu ČT2 odvysílán archivní díl pořadu Hledání ztraceného času. V něm moderátor Karel Čáslavský představil podkrkonošské město Dvůr Králové nad Labem. Podívejte se s námi.

přečíst celý článek

Krkonošská vyhlídka

16. listopadu 2020

Že nevíte, kam na výlet? Zkuste Krkonošskou vyhlídku, jednu z nejhezčích vyhlídek Podkrkonoší! Vyhlídka, podobající se mysliveckému posedu, leží nad obcí Arnoštov v nadmořské výšce 532 metrů přibližně 2 kilometry od Pecky na modře značené turistické značce.

přečíst celý článek