Aktuality

Hospitál Kuks zahájí sezonu na apríla, letos zlevní vstupné pro děti

23. března 2023 | Aktuality

 

První dubnovou sobotu začne nová turistická sezona v barokním hospitálu Kuks, který je nejnavštěvovanější státní památkou v Královéhradeckém kraji. Novinkou bude výstava Konojedská preludia věnující se klášteru servitů v Konojedech ve sklepení hospitálu a kávový koutek s posezením na nádvoří.

Hospitál Kuks zahájí sezonu na apríla, letos zlevní vstupné pro děti

Pro Kuks to bude devátá sezona od nákladné revitalizace barokního areálu v roce 2015. Návštěvníci se po dvou letech dostanou do sklepení, kde bývala galerie vín. Od dubna zde bude na 18 panelech nainstalovaná výstava Konojedská preludia o klášteře v Konojedech v severozápadních Čechách, který založil František Karel Rudolf hrabě Swéerts-Špork, synovec zakladatele kukského panství hraběte Františka Antonína Šporka.

Návštěvníci projdou sklepením od kostela až na nádvoří. Nabídku služeb doplní kávový koutek s posezením na nádvoří vedle bylinkářství, turisté si zde budou moci koupit kávu nebo čaj. Vstupné na základní prohlídkový okruh oproti loňskému roku zdraží ze 190 na 200 korun. Naopak levnější vstupenky budou mít děti od 6 do 17 let. Namísto 80 zaplatí 60 korun.

„Chceme hospitál zatraktivnit pro mladší návštěvníky. V expozici proto budou mít nově k dispozici pracovní listy, které je jednoduchou formou seznámí s barokem a kukským areálem,“ uvedl kastelán Libor Švec.

První akcí budou zahradnické trhy, které se uskuteční 21. až 24. dubna. V červnu na nádvoří zahraje kapela Kryštof s Richardem Krajčem. Z tradičních akcí nebude chybět Hudební léto Kuks, festival barokní kultury Theatrum Kuks, Vinobraní nebo Svatohubertské slavnosti. K vidění bude také muzikál Rebelové, komorní verze Dvořákovy opery Rusalka nebo populární televizní talkshow 7 pádů Honzy Dědka.

Od dubna do konce června jsou prohlídkové okruhy přístupné od úterý do neděle, vždy od 9 do 17 hodin. O letních prázdninách celý týden včetně pondělí.