Aktuality

Hořické muzeum vystavuje husitské zbraně i středověké mince

17. dubna 2023 | Aktuality

 

U příležitosti 600. výročí bitvy na Gothardu, ve které husitské vojsko vedené Janem Žižkou z Trocnova porazilo družinu Diviše Bořka z Miletínka, připravilo Městské muzeum v Hořicích výstavu Husité v našem kraji. K vidění jsou husitské zbraně, mince z 15. století i unikátní středověké exponáty, které nemají v České republice obdoby.

Hořické muzeum vystavuje husitské zbraně i středověké mince

„Bitva na Gothardu byla jednou z významných bitev husitských válek a také jednou z největších na území východních Čech. Výstava sleduje dvě časové linie. Jednak husitské války a bitvu na Gothardu, jednak ohlasy husitství ve druhé polovině 19. a ve 20. století,“ uvedla Oldřiška Tomíčková, kurátorka výstavy a historička hořického muzea.

Nejpozoruhodnější jsou předměty z archeologické sbírky muzea: středověká kuchyňská a stolní keramika, zdobené komorové kachle, dvousečný meč, sekera nebo hrot kopí. Většinu kovových předmětů nechalo muzeum před výstavou zakonzervovat a zrestaurovat. „Pocházejí z 15. století a bezprostředně se dotýkají husitských bojů v Podkrkonoší. Z Hořic na výstavě najdeme zejména kované šípy, které byly používány do luků a kuší,“ sdělila ředitelka muzea Petra Zachovalová.

 

Pražské groše Václava IV.

Jedinečným exponátem je vzácně dochovaná část kroužkové zbroje - kompletní rukavice. „V České republice podle všeho nemá obdoby,“ upozornila ředitelka. Další raritou je bronzový palcát. Kromě panelů a archeologických nálezů je na výstavě k vidění kolekce středověkých mincí včetně pražských grošů Václava IV. a také knihy, které se o bitvě na Gothardu zmiňují. „Nejvzácnější je první vydání Hájkovy kroniky české z roku 1541,“ doplnila Oldřiška Tomíčková.

Vystavený je také tkaný obraz s motivem Suchomelova sousoší Husité na stráži, který prezentoval činnost textilního závodu bratří Goldschmidtů na Výstavě českého severovýchodu. V Hořicích se uskutečnila v roce 1930. Tkaný byl na žakárové stroji přímo před očima návštěvníků. Výstava v městském muzeu potrvá do 11. června.

Bitva na vrchu Gothardu v roce 1423 měla velký dopad na život ve východních Čechách. Až do bitvy na Bílé hoře v roce 1620 působili v Hořicích a okolí kněží podobojí. V roce 1872 vlastenci v Jičíně postavili první pomník Jana Husa, o rok později členové hořického sokola odhalili na Gothardu první pomník Jana Žižky z Trocnova.

„Duchovním otcem myšlenky byl majitel zdejší vinárny a vlastenec Josef Šťastný. O dvacet let později nechal vlastním nákladem postavit husitskou mohylu v místech, kde podle pověsti bitva skončila,“ poznamenala Oldřiška Tomíčková.

Husitskou tradici připomíná od roku 1903 sousoší Husité na stráží ve Smetanových sadech. K 500. výročí bitvy se v roce 1923 na sokolském stadionu konaly velkolepé Husitské dny. Ve večerní historické scéně účinkovalo 600 sokolů a legionářů.

V pátek a sobotu 21. a 22. dubna se v Hořicích uskuteční oslavy 600. výročí husitské bitvy. Vyvrcholí sobotní hodinovou rekonstrukcí bitvy na vrchu Gothardu za účasti 300 příznivců vojenské historie z Čech, Polska, Slovenska a Francie. Začne v 15.30 hodin. Předcházet jí budou vystoupení středověkých souborů Subulcus, Kancioneta a šermířské skupiny Servus Bellum.

Už ve čtvrtek Biograf Na Špici od 17.30 hodin uvede filmy o Janu Žižkovi, od Otakara Vávry z roku 1955 a nejnovější zpracování z roku 2022 v režii Petra Jákla. Po promítání bude následovat diskuze s historiky.