Aktuality

Duben bude v Hořicích ve znamení husitství. Oslavy vyvrcholí ukázkou bitvy

28. března 2023 | Aktuality

 

Podrobný program oslav 600. výročí husitské bitvy zveřejnily Hořice v Podkrkonoší. Centrem oslav, které se uskuteční od pátku do soboty 21. a 22. dubna, bude vrch Gothard, kde se bitva v roce 1423 odehrála. Střetla se v ní husitská vojska vedená Janem Žižkou a Divišem Bořkem s opoziční šlechtou vedenou Čeňkem z Vartenberka.

Duben bude v Hořicích ve znamení husitství. Oslavy vyvrcholí ukázkou bitvy

Blížící se výročí si město začne připomínat už v polovině dubna. Ve středu 12. 4. se na radnici uskuteční přednáška historika Petra Čorneje o husitství v severovýchodních Čechách. Hned následující den začne v městském muzeum výstava Husité v našem kraji.

Kromě samotné bitvy představí středověký život v Hořicích. Věnovat se bude také novodobým ohlasům husitství a tradicím, které v regionu zapustily hluboké kořeny. Výstava potrvá do poloviny června.

Ve čtvrtek 20. března se v Biografu Na Špici uskuteční projekce filmů o Janu Žižkovi z let 1955 a 2002 od režisérů Otakara Vávry a Petra Jákla. Začátek je v 17.30 hodin. Po promítání bude následovat beseda s historiky.

„Během pátečního dopoledne se mohou hlavně děti těšit do Smetanových sadů a na vršek sv. Gotharda, kde pro ně budou připraveny soutěže a herní prvky, samozřejmě hlavně s tematikou husitství a středověku,“ uvedl místostarosta Hořic Pavel Bičiště.

Oslavy vyvrcholí sobotním programem na Gothardu, který začne v 10 hodin zasazením Žižkova dubu u sochy husitského vojevůdce. Vystoupí šermíři i soubory Kancioneta a Subulcus, které se zaměřují na středověké tance a hudbu. Ukázka bitvy začne v 15.30 hodin.