Aktuality

Jako na Klondiku. Návštěvníci dvorské Galerie minerálů rýžují zlato

9. června 2023 | Aktuality

 

Starodávnou techniku rýžování zlata si od června mohou vyzkoušet návštěvníci Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem, která se veřejnosti otevřela v roce 2021. Rýžování galerie poprvé zavedla loni v létě, u kádí s vodou se vystřídalo skoro dva tisíce zájemců. Letos očekává ještě větší zájem.

Jako na Klondiku. Návštěvníci dvorské Galerie minerálů rýžují zlato

K dispozici je 20 rýžovacích talířů vyrobených v USA, přes léto jich bude dvakrát tolik. Na zahradě před budovou stojí deset plastových kádí s vodou. „Návštěvníci si na recepci oproti vratné záloze půjčí rýžovací talíř a koupí sáček s koncentrátem, ve kterém je písek, české granáty a krystalky pyritu z Jižní Ameriky. K tomu dostanou pinzetu a plastovou krabičku. Granáty a pyrity, které vyrýžují, si odnesou domů,“ popisuje majitel dvorské galerie Luboš Blaha.

V loňském roce návštěvníci před galerií rýžovali v červenci a srpnu. Luboš Blaha odhaduje počet zájemců, kteří si to vyzkoušeli, na 1 500 až 2 000. Letos to bude ještě víc, i proto že rýžování začalo o měsíc dříve. „Docela se to rozkřiklo, denně si to vyzkouší i sto lidí. Nijak to časově neomezujeme, návštěvníci mohou rýžovat, jak dlouho chtějí,“ doplňuje.

Technika vyžaduje správný grif. „Ponoříte talíř do vody a děláte krouživý pohyb, aby se písek odplavil a na dně zůstanou granáty a pyrity, které jsou těžší než zrnka písku,“ vysvětluje Luboš Blaha.

Galerie je otevřená celý týden kromě pondělí, od 10 do 18 hodin, o letních prázdninách bude v provozu každý den. Před začátkem letní sezony přibylo ve vitrínách zhruba 300 nových kamenů. Vedle rýžovacího stanoviště je od podzimu ukázka čedičových varhan z Kamenického Šenova a také 400 milionů let staré zkamenělé kmeny stromů. Objevené byly v 50. letech minulého století v Nové Pace na Jičínsku.

Do konce roku zůstane v galerii k vidění vzácný kus zlata vyrůstající z křemene, který Luboš Blaha koupil za několik milionů korun v loňském roce od pozůstalých po majiteli dolu Oriental mine v americkém státě Kalifornie. Zlato bylo objevené v roce 1979 a už v té době vzbudilo mezi mineralogy senzaci. Byl to nejkrásnější vzorek, který se v kalifornském dole kdy našel.