Aktuality

Zámecký masopust v Hořicích. V průvodu šli myslivci, vodník i klaun

6. února 2023 | Aktuality

 

Vodník, smrťák, medvěd, princezna, kobyla nebo klaun. Desítky maškar se v sobotu dopoledne vydaly na průvod centrem Hořic, kde se uskutečnil šestý ročník Zámeckého masopustu. Uspořádal ho spolek přátel zdejšího zámku Strozzi, který tradici v podkrkonošském městě obnovil v roce 2017. Předtím se masopust v Hořicích desítky let nekonal.

Zámecký masopust v Hořicích. V průvodu šli myslivci, vodník i klaun

Průvod za doprovodu masopustní kapely dopoledne vyrazil od zámku, zastavil se před obchody, farou a radnicí, kde si vyzvedl symbolický klíč od města. Na každé zastávce maškary zpívaly, tancovaly a vinšovaly. „Některé maškary jsou tradiční, nesmí chybět medvěd nebo kostlivec. Pak už záleží na každém, co si vymyslí. Letos tady máme třeba myslivce, vodníka a čerty,“ řekl předseda spolku Strozzi Jan Tomíček.

Před polednem se průvod, který doplnili také členové folklorního souboru Barunka z České Skalice, vrátil na zámek. Na nádvoří následoval doprovodný program včetně staročeských tradic, porážení kobyly a tlučení kohouta.

Spolek Strozzi vznikl v roce 2016 s cílem pečovat o hořický zámek. Název sdružení odkazuje na posledního majitele zdejšího panství a zámku Petra hraběte Strozziho. Masopust je vedle červnové akce Zámek žije! hlavní událostí, kterou spolek každoročně pořádá. Jeho první ročník se uskutečnil v roce 2017. Pauzu měl pouze v roce 2021 kvůli covidové pandemii.

„Masopust jsme obnovili po velice dlouhé době, podle kronikářských záznamů se předtím v Hořicích nekonal asi 150 let. Když město koupilo zámek, tak jsme chtěli, aby se v něm něco dělo,“ poznamenal Jan Tomíček.

V Podkrkonoší se během února uskuteční další masopusty. V sobotu 11. února bude na hřišti v královédvorské části Lipnice. Sraz masek je ve 13 hodin, o hodinu později začne doprovodný program. O týden později pořádá spolek Bezdružic masopust v Pecce. Maškary se sejdou ve 14 hodin u kostela sv. Bartoloměje, průvod masek se za doprovodu živé muziky vydá k hradu.