Aktuality

Sochy umělců a architektů ozdobily atrium hořického muzea

1. září 2023 | Aktuality

 

Soubor osmi pískovcových skulptur významných sochařů a stavitelů od hořického výtvarníka Mořice Černila se stal novým magnetem Městského muzea a galerie v Hořicích. Do zastřešené části atria se sochy přesunuly přímo z restaurátorské dílny. Do roku 2018 byly na ohradní zdi Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické.

 

Sochy umělců a architektů ozdobily atrium hořického muzea

Mořic Černil (1859 – 1933), který na zdejší střední škole učil a je také autorem Anděla na hřbitovním portálu, soubor vytvořil se svými žáky na přelomu 19. a 20. století. Pracovali na něm deset let. Sochy jsou v nadživotní velikosti, některé měří i tři metry. Zobrazují přední sochaře a architekty napříč staletími.

Je mezi nimi stavitel Prašné brány Matěj Rejsek, autor soch na Karlově mostě Ferdinand Maxmilián Brokoff nebo jeden z nejvýznamnějších gotických sochařů a architektů Petr Parléř. Každý výtvarník v ruce svírá atribut, který poukazuje na některé významné dílo.

Sochy byly kvůli působení povětrnostních vlivů i skutečnosti, že jim dlouhá desetiletí chyběla pravidelná údržba, ve velmi špatném stavu. Scházely jim celé části, u některých dokonce hrozilo, že ze zdi spadnou. Restaurování plastik trvalo šest let. Provedli ho pedagogové a žáci z kamenické a sochařské školy pod vedením akademické sochařky Martiny Hozové, která je vedoucím oboru restaurování.

V zastřešené části atria jsou sochy před počasím dostatečně chráněny. Jsou seřazené vedle sebe a stojí na pískovcových podstavcích. „Sochám to v muzeu sluší. Návštěvníci si je mohou prohlédnout zblízka včetně všech detailů a symbolů, kterých je tam hodně,“ poznamenal místostarosta Hořic Pavel Bičiště. Na ohradní zeď střední školy by se v budoucnu měly vrátit věrné kopie soch.