Aktuality

Tučňákům dělá společnost nosorožec z plechu. Připlul lodí z Keni

30. května 2024 | Aktuality

 

Vedle expozice tučňáků brýlových, pavilonu s vodními ptáky a výběhu hyen skvrnitých mají návštěvníci královédvorského safari parku o další důvod víc zavítat do nedávno dokončeného areálu West Cape. Poslední novinkou je socha nosorožce s mládětem, které ze starých plechů svařil keňský umělec Moses Were.

Tučňákům dělá společnost nosorožec z plechu. Připlul lodí z Keni

Plechový nosorožec v životní velikosti je vystavený na louce mezi výběhem antilop a expozicí tučňáků. Hned vedle stojí nosorožčí mládě. Moses Were skulptury vyrobil z odpadních plechů v keňském hlavním městě Nairobi. Do Dvora Králové připluly na lodi společně s dalšími třinácti sochami, které také vznikly v dílně keňského výtvarníka. Jsou výrazně menší než nosorožec a postupně se objeví v zoologické zahradě.

Právě do Keni, konkrétně národního parku Ol Pejeta, dvorská zoo v roce 2009 vyslala čtveřici extrémně ohrožených nosorožců severních bílých. Dnes zde žijí už pouze samice Nájin a Fatu, jsou posledními zástupci v podstatě vyhynulého nosorožčího druhu. Naděje vědců se upírají k metodám umělé reprodukce. Dvorská zoo hraje v záchranářské misi klíčovou úlohu.

Poslední transport nosorožců do Afriky safari park realizoval v roce 2019. Do Rwandy tehdy převezl pět nosorožců dvourohých. První jedince tohoto druhu přivezl bývalý ředitel dvorské zoo Josef Vágner z Afriky v 70. letech a položil tím základy veleúspěšného chovu. Od té doby se na východě Čech narodilo 49 nosorožců dvourohých. Žádná další světová zoo se nemůže pochlubit takovou statistikou. Kromě toho safari park chová také nosorožce jižní bílé.