Aktuality

Dvorská Galerie minerálů táhne. Navštívilo ji už 20 tisíc turistů

8. prosince 2022 | Aktuality

 

Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Podkrkonoší se od otevření v červenci 2021 zařadila Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Za tu dobu si drahé kameny ve135 vitrínách prohlédlo na 20 tisíc návštěvníků. Galerie se v letošním roce rozrostla o tisícovku exponátů, v současnosti jich je k vidění na šest tisíc.

Dvorská Galerie minerálů táhne. Navštívilo ji už 20 tisíc turistů

„Vnitřní expozici neustále doplňujeme, cílová kapacita je pro zhruba deset tisíc exponátů. V zimě budeme předělávat expozici vltavínů,“ prozradil majitel galerie Luboš Blaha. Před budovou nedávno přibyla ukázka prvohorního zkamenělého lesa a zmenšená kopie čedičových varhan známých z Kamenického Šenova.

Galerie v ulici V Zahrádkách se velmi rychle etablovala mezi výletními cíli v Podkrkonoší. V letních měsících, kdy je největší návštěvnost, přijde na prohlídku i 200 zájemců denně. „Jezdí k nám také lidé ze zahraničí, hlavně z Německa a Polska, ale měli jsme tady i návštěvníky z USA, Kanady nebo Nového Zélandu,“ poznamenává Luboš Blaha.

O letních prázdninách bylo v galerii k vidění novodobé Fabergého vejce vyrobené z kilogramu zlata a 273 diamantů, uvnitř skrývající zmenšenou kopii budovy galerie. Trutnovský zlatník Valentin Kornějev na mistrovském díle pracoval půl roku každý den.

Do konce letošního roku bude galerie otevřená denně kromě pondělí a úterý, vánočních svátků a Silvestra. Od ledna do konce března bude kvůli drahým energiím v provozu pouze o víkendech a svátcích. Na příští letní sezonu připravuje rozšíření venkovního prostoru, kde si návštěvníci vyzkouší rýžování zlata, které mělo letos v létě velký úspěch.

Dvorská Galerii minerálů je s výstavní plochou 1500 metrů čtverečných největší soukromou expozicí svého druhu u nás. Naprostá většina z vystavených minerálů pochází ze sbírky Luboše Blahy. Drahé kameny z celého světa sbírá přes 40 let. K vidění tu jsou indické křišťály, kolekce českých a slovenský minerálů, nálezy z Kozákova, Harrachova nebo Obřího dolu, 150 milionů let staré pískovcové koule objevené v Trutnově, stejně jako archeologické nálezy ze starověkého Egypta.

Dominantou galerie jsou několik metráků vážící brazilské ametysty, které se tyčí ke stropní pyramidě z trojitého skla. Luboše Blahu zajímá geologie od mládí. Vyučil se elektrikářem, po listopadu 1989 založil velkoobchod s drahými kameny, který dnes patří mezi největší u nás. Minerály vozí z Afriky, Asie i Jižní Ameriky. Vyrábí z nich rovněž šperky.