Aktuality

Restaurátoři opravují známý pomník Jana Husa v Hořicích

27. června 2023 | Aktuality

 

Impozantní pomník Jana Husa z roku 1914 před budovou Obchodní akademie a Gymnázia v Hořicích prokoukne. V červnu začaly restaurátorské práce, zaměří se na nadzemní část kulturní památky. Restaurátoři sochu očistí, odstraní nevhodné vysprávky a doplní chybějící části.

Restaurátoři opravují známý pomník Jana Husa v Hořicích

Plán na zrestaurování sochy město připravilo před dvěma lety. „Pomník omyjeme, odstraníme usazené krusty a ztenčíme nerozpustné tmavé filmy. Odstraníme dožilé či nevhodné vysprávky a doplňky. Kámen ošetříme a chybějící či poškozená místa opět doplníme,“ popsal restaurátor Petr Gláser.

Pracovníci opraví spárování, aby do sochy nezatékalo. Před pronikáním vlhkosti do kamene bude sochu chránit speciální postřik. Restaurátoři také zkontrolují vnitřní prostory pomníku, kde se nachází část technického zařízení už nefunkčních vodních prvků.

Práce potrvají do srpna. „Hodně bude záležet na počasí. Některé technologické postupy vedou ke správnému výsledku jen za určitých podmínek,“ poznamenal Petr Gásler.

Autorem pomníku je sochař Ladislav Šaloun, který vytvořil také Husův pomník na Staroměstském náměstí v Praze. Model představil v roce 1911, socha měří na výšku 11 metrů, je 13 metrů dlouhá a 9 metrů široká. Odhalena byla v den 500. výročí upálení Jana Husa, 5. července 1914.

Společně s pomníkem Václava Suchomela Husité na stráži (1903) ve Smetanových sadech patří k nejvýznamnějším hořickým sochám s husitskou tematikou.

V dubnu si Hořice připomněly 600 let od husitské bitvy na Gothardu. Oslavy vyvrcholily rekonstrukcí bitvy za účasti 300 příznivců vojenské historie.