Aktuality

Nejdřív nosorožec, pak mládě žirafy. Safari park rozbaluje vánoční dárky

27. prosince 2022 | Aktuality

 

Den před Štědrým večerem se v královédvorském safari parku narodila samice žirafy Rothschildovy, celkem 175. mládě v historii zoo. Dosud poslední se podařilo odchovat v roce 2018. „Mládě je zatím i s matkou oddělené od zbytku stáda, připojí se k nim v nejbližších týdnech,“ řekl zoolog Luděk Čulík.

Nejdřív nosorožec, pak mládě žirafy. Safari park rozbaluje vánoční dárky

Veřejnost by mladou žirafu, které ošetřovatelé dali jméno Imany, mohla poprvé vidět na jaře. Nyní mládě obývá pavilon v zázemí zoologické zahrady. „Pokud vše půjde dobře, lidé ho uvidí koncem dubna, až se opět osadí letní výběhy,“ naznačil Luděk Čulík.

Otcem je nový chovný samec Bořek, který do Dvora Králové nedávno přišel z plzeňské zoo. K rozmnožování žiraf Rothschildových i síťovaných se safari park vrátil po pauze způsobené hledáním vhodného samce, který nebude příbuzný zdejším samicím.

Vůbec první mládě žirafy Rothschildovy se na východě Čech narodilo před 50 lety. Tehdy bylo zároveň prvním v celém Československu. Počátkem unikátního chovu se staly výpravy někdejšího ředitele zoo Josefa Vágnera do Afriky. Z nich mezi lety 1969 a 1972 přivezl přes sto žiraf. Krev zdejších chovů dodnes tvoří základ chovných skupin v mnoha zahradách po celém světě. 

Situace žiraf ve volné přírodě se v posledních desetiletích dramaticky zhoršila. V některých lokalitách se jejich populace kvůli válkám a pytláctví zmenšila až o 95 procent. V divočině podle odborníků zbývá posledních 1600 žiraf Rothschildových. Jejich chov v lidské péči je proto důležitější než kdykoli předtím.

Žirafa je pro safari park druhým významným přírůstkem v poslední době. V polovině prosince se zde narodilo mládě kriticky ohroženého nosorožce dvourohého. I v jejichž chovu je východočeská zoo světovou velmocí.

Malý nosorožec po narození vážil 28 kilogramů, krátce po porodu ho matka začala kojit. Mládě obývá stáj a výběh v zázemí. Do expozice, kde by ho mohli vidět návštěvníci, se přesouvat nebude. Kapacita chovného zařízení je totiž kvůli plánované rekonstrukci dalšího z pavilonů plná. 

Safari park dosud odchoval 48 mláďat nosorožce dvourohého východního. V uplynulých letech tato vzácná zvířata také úspěšně vrátil zpátky do Afriky, konkrétně do Tanzánie a Rwandy.