Brány Afrického safari Josefa Vágnera a lvího safari se poprvé otevřou první květnovou sobotu. V královédvorském safari parku tím začne hlavní návštěvnická sezona. Pokladny budou otevřené až do 18 hodin. Stáda kopytníků se do safari stěhují ze zimovišť tento týden v několika vlnách, následovat je budou žirafy a hroši.
Hlavní sezona začne kvůli výkyvům počasí o něco později, než zoo původně plánovala. Jako první se na jezero v africkém safari přesunuli pelikáni. Velké výběhy postupně osidlují stáda vodušek, antilop, zeber, pakoňů a watusi i s mláďaty.
„Stěhování proběhne v několika vlnách podle houževnatosti zvířat. Žirafy nebo hroši ještě musejí několik týdnů počkat. Naprostá většina druhů se přesune během tohoto týdne a návštěvníci je o víkendu již uvidí,“ potvrdil zoologický ředitel safari parku Jaroslav Hyjánek.
Vyrazit mezi africká zvířata lidé mohou od soboty africkým truckem, safaribusem nebo vlastním vozidlem. Novinkou je možnost bezplatných zápůjček dvou hybridních vozů. Výpůjčky probíhají od 9 do 16:30 hodin v časech předem určených jízdním rozvrhem.
„Auta, která úplně nebo částečně využívají elektrický pohon, snižují množství emisí vypouštěných do ovzduší. Proto přesně tento typ dopravy chceme podporovat i my v safari parku,“ uvedl jeho ředitel Přemysl Rabas. Pro návštěvníky, kteří chtějí projet safari po vlastní ose, je připravena zdarma aplikace Mobilní safari. Letos bude nově také v polské verzi. Večerní safari s komentářem odborníka bude vyjíždět od konce května.
Dospělý za vstupenku v hlavní sezoně, která trvá do začátku října, zaplatí na pokladně 310 korun, online a kartou 280 korun. Dětská vstupenka stojí při platbě v hotovosti 250 korun, online a kartou 220 korun. Vjezd automobilu do safari je zpoplatněn částkou 390 korun, v případě elektromobilu či vozu s hybridním pohonem to je 195 korun.
S myšlenkou vybudovat ve Dvoře Králové nad Labem africké safari přišel někdejší ředitel zoo Josef Vágner už v 60. letech minulého století. V následujících letech vyrostly první stavby pro chov kopytníků a žiraf. Samotné safari začalo vznikat v roce 1979, veřejnosti se prvně otevřelo v roce 1989. V roce 2015 ho doplnilo lví safari. O rok později bylo africké safari prohlášeno kulturní památkou.
Zoologická zahrada v současnosti připravuje rozšíření safari. Stávající okruh by se měl prodloužit o zhruba půl kilometru na pozemcích nad lanovým parkem a údolím hrochů. Cílem je do velkých výběhů dostat nosorožce a buvoly kaferské. Zároveň má v nové části vzniknout místo, kde kde návštěvníci budou moci zastavit, vystoupit z auta a rozhlédnout se. Vyhlídku od zvířat oddělí suché příkopy.
Foto: Helena Hubáčková