Aktuality

Safariběh vynesl na záchranu bonga horského čtvrt milionu korun

3. dubna 2023 | Aktuality

 

Více než 900 běžců se první dubnovou sobotu zúčastnilo Safariběhu ČSOB v královédvorském safari parku. Celkem uběhli 4 111 kilometrů. Výtěžek ze startovného, zhruba 250 tisíc korun, půjde na podporu kriticky ohrožené antilopy - bonga horského.

 

Safariběh vynesl na záchranu bonga horského čtvrt milionu korun

Safariběh si letos navzdory chladnému a deštivému počasí nenechalo ujít 929 účastníků. Na tradiční akci nechyběli také herci Šimon Bilina a Daniel Sobotka ze seriálu ZOO, který se od loňského roku natáčí v areálu dvorského safari parku.

Bongo horský patří mezi nejvážněji ohrožené antilopy na světě. Podle odborníků jich ve volné přírodě zbývá necelá stovka. Paradoxně je dnes jejich populace mnohem početnější v zoologických zahradách. I proto se organizátoři rozhodli výtěžek ze startovného věnovat na pomoc tomuto druhu.

„Prostředky využijeme na podporu Mount Kenya Wildlife Conservancy, která na svazích nejvyšší hory Keni provozuje zařízení složené z několika obor a obůrek s cílem postupně bonga vypouštět do pralesů tamějšího národního parku,“ řekl Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů safari parku.

Chov těchto antilop ve Dvoře Králové má velkou tradici. Zdejší zoo byla před téměř 50 lety první v tehdejším Československu, která je dokázala rozmnožit. Do Podkrkonoší dorazily v roce 1974, první mládě se narodilo v následujícím roce. Celkem ve dvorské zahradě přišlo na svět už víc než sto těchto antilop. Bongy v současnosti chová přibližně 50 evropských zoo.