Aktuality

Ve Dvoře Králové vzniká další naučná stezka

14. dubna 2023 | Aktuality

 

Druhá naučná stezka v krátké době se otevře ve Dvoře Králové nad Labem. Vloni na podzim město v lesích nad vlakovým nádražím zpřístupnilo stezku Na Stráni, ve čtvrtek 20. dubna si zájemci budou moci poprvé projít naučnou stezku Na Felčarské cestě. Díky dotaci z Programu rozvoje venkova ji vybudovali královédvorské městské lesy.

Ve Dvoře Králové vzniká další naučná stezka

Dvoukilometrový okruh s deseti zastávkami začíná u městského hřbitova v Krkonošské ulici a vede k hájence U Landů, odkud se lesem vrací zpátky. „Na stezce je hmyzí louka, kde budou hmyzí domky i hotel, nebo zídka pro plazy. Zajímavé bude zastavení, kde se návštěvníci budou moci podívat, jak vypadá rovnaný kubík dřeva,“ uvedl jednatel městských lesů Petr Kupský.

Slavnostnímu otevření stezky ve 14 hodin bude předcházet doprovodný program, který připravil dvorské lesy ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Jednička. Začne v devět hodin. „Dopoledne bude určeno zejména pro žáky mateřských a základních škol, odpoledne naváže program pro veřejnost. Pozvali jsme dřevosochaře, jejichž díla ozdobí jednotlivá zastavení naučné stezky. K vidění budou sokolníci, lesní technika a na místě bude možné si opéct buřty,“ prozradil Petr Kupský.

Dům dětí a mládeže připraví hry a soutěže, program potrvá do 17 hodin. Vybudování stezky stálo 690 tisíc korun. Kompletní náklady zaplatí dotace z Programu rozvoje venkova. Žádost o dotaci podala Místní akční skupina Královédvorsko.

Na podzim otevřená naučná stezka Na Stráni se 13 zastávkami měří necelých pět kilometrů a kopíruje železniční trať z Nové Paky do Jaroměře. Začíná nad vlakovým nádražím a končí nedaleko Braunova Betléma u Kuksu. Panely informují o zdejší fauně, flóře, zadržování vody v krajině nebo problematice odpadů. Od roku 2019 je nad nemocnicí ve Dvoře Králové otevřená stezka Údolím Hartského potoka.