Aktuality

Tetín chystá velký projekt s Lubawkou. Přestaví hospodu na roubenku

20. února 2023 | Aktuality

 

Přestavbu obecní hospody Dupačka plánuje Tetín v Podkrkonoší. Obec se společně s polskou Lubawkou uchází o evropskou dotaci. Poláci opraví několik historických domů, zároveň díky projektu Cesta za roubenkami dojde ke zmapování historie roubených staveb v pohraničí.

 

Tetín chystá velký projekt s Lubawkou. Přestaví hospodu na roubenku

„Dupačka dříve byla v soukromém vlastnictví. Podařilo se nám ji koupit a chceme s ní pracovat. Hlavní část Tetína se nachází mimo silnici, kde je i několik roubenek. Jsou to tradiční stavby a do Podkrkonoší patří. Do podoby roubené stavby bychom chtěli přestavět i hospodu,“ říká starosta Tetína Matěj Hlavatý.

Projekt počítá s tím, že v horním patře vznikne turistické informační centrum. Jeho část bude věnovaná tématu česko-polského přátelství.

Tetín našel partnera v šestitisícové Lubawce, která se rozkládá hned za hranicemi s Českem. Obě strany uzavřely memorandum k projektu Cesta za roubenkami a starostové obcí ho podepíší na konci února. V březnu plánují podat žádost o dotaci, výsledek by měl být známý do konce roku.

Oprava hospody a tradičních roubenek v Polsku nejsou jedinými aktivitami projektu. „Na trase z Tetína do Lubawky se v deseti městech a obcích objeví elektronické panely s informacemi o historii roubených staveb v regionu,“ upřesňuje Matěj Hlavatý.

 

Oživení turismu i podnikání

Celkový rozpočet projekt je zhruba 25 milionů korun, víc jak polovina by směřovala na českou stranu. „Pokud bude žádost o dotaci úspěšná, chtěli bychom v příštím roce udělat výběrové řízení a do roku 2027 mít kompletně hotovo,“ naznačuje starosta.

Jak Tetín, tak Lubawka si od projektu slibují, že přivede do regionu nové turisty a vytvoří příležitosti pro podnikatele. Podle Matěje Hlavatého by projekt měl přispět k tomu, aby Tetín nebyl pro turisty pouze průjezdní trasou, ale finální destinací. „Když se nám podaří oživit cestovní ruch, bude to signál pro místní, aby si v Tetíně otevřeli ubytování a začali tady podnikat.“

Jako hlavní problém cestovního ruchu v Podkrkonoší vidí skutečnost, že turisté se ve větší míře koncentrují na několika málo místech, jako je safari park ve Dvoře Králové nad Labem nebo hospitál Kuks. „Důležitá je spolupráce. Řekl bych, že často mezi obcemi a městy nefunguje propojení, turisty si navzájem neposílají a každý se je snaží získat sám pro sebe. V zájmu všech by mělo být turisty více rozprostřít po celém regionu,“ myslí si starosta Tetína.