Aktuality

Hospitál Kuks se naposledy otevře. O víkendu nabídne Vánoční trhy

9. listopadu 2022 | Aktuality

 

Jednu z posledních možností v této turistické sezoně prohlédnout si interiéry barokního hospitálu Kuks budou mít v závěru týdne turisté. V pátek 11. listopadu se památka otevře u příležitosti Dne válečných veteránů, o víkendu se konají tradiční vánoční trhy. Prohlídkové okruhy budou přístupné od 9 do 16 hodin.

Hospitál Kuks se naposledy otevře. O víkendu nabídne Vánoční trhy

Otevření hospitálu v Den válečných veteránů poukazuje na historii objektu, který nechal hrabě František Antonín Špork na přelomu 17. a 18. století vybudovat jako zaopatřovací ústav pro vojenské veterány. Právě tuto historii připomenou průvodci během pátečních prohlídek.

„V místnosti, která dříve sloužila jako vrátnice, máme artefakty týkající se působnosti vojáků za první světové války, kdy tady byla rezervní nemocnice Červeného kříže. Na různých fotografiích také ukážeme vojáky, kteří šli do války přímo z Kuksu,“ uvedl kastelán Libor Švec. V pátek bude celý den otevřené také bylinkářství na nádvoří.

V sobotu a neděli se na Kuksu uskuteční oblíbené vánoční trhy. Nabídnou 130 stánků s keramikou, vánočními věnci, hračkami a ozdobami. Chybět nebudou gastronomické speciality a ukázky lidových řemesel. Stánky budou rozesety na labském nábřeží a na prostranství pod hospitálem.

Po oba víkendové dny trhy začnou v 9 hodin a potrvají do 16 hodin. Kromě hospitálu bude v sobotu i v neděli otevřená expozice Historie lékáren Českého farmaceutického muzea. Vánoční trhy se na Kuks znovu vrátí o nadcházejícím víkendu 19. a 20. listopadu. Během trhů budou v Kuksu mimořádně zastavovat rychlíkové spoje.

Hospitál má za sebou vydařenou turistickou sezonu. Dosud si vstupenku na jeden ze čtyř prohlídkových okruhů zakoupilo bezmála 60 tisíc návštěvníků, to je o zhruba sedm tisíc více než v minulé sezoně. „Přálo nám počasí, mimořádně dobrá návštěvnost byla v říjnu. Velký zájem byl o kulturní akce na nádvoří, ve kterých budeme pokračovat i v příštím roce,“ poznamenal kastelán Libor Švec. Značný zájem byl podle něj také o pořádání svateb na Kuksu.