Aktuality

Na hradě Pecka začala turistická sezona, k vidění je originál Harantova cestopisu

4. dubna 2023 | Aktuality

 

Na podkrkonošských památkách začala první dubnový víkend turistická sezona. Interiéry barokního hospitálu Kuks si v sobotu a neděli prohlédlo 400 návštěvníků, sezonu na hradě Pecka zahájil Kryštof Harant se svou družinou a velikonoční jarmark. Kuks je otevřený každý den kromě pondělí, Pecka v dubnu zatím jen o víkendech a svátcích.

Na hradě Pecka začala turistická sezona, k vidění je originál Harantova cestopisu

Novinkou na hradě Pecka jsou vzácné dokumenty ze začátku 17. století. K vidění je originál cestopisu Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, někdejšího majitele hradu. „Vystavený bude celou sezonu. Stejně jako originální zobrazení staroměstské popravy 27 českých pánů v roce 1621,“ prozradil kastelán Jan Murdych. Oba artefakty zapůjčili soukromí sběratelé.

Kryštof Harant se v roce 1598 vydal na území dnešního Izraele a Palestiny a do Egypta. Cestopis, který vyšel v roce 1608, patří k nejzajímavějším literárním dílům českého humanismu. Autor ho doplnil vlastními ilustracemi.

Na květen hrad plánuje výstavu mincí. „Představí numismatickou sbírku ze začátku 20. století, přesněji řečeno část z ní, která je nyní uložená v hradeckém muzeu. Část sbírky se v 70. letech ztratila,“ doplnil kastelán.

V dubnu bude hrad pro veřejnost otevřený o víkendech a svátcích od 10 do 16 hodin. Od května už každý den kromě pondělí, otevřeno bude od 9 do 17 hodin. Vstupné na prohlídkové okruhy je stejné jako v loňském roce.

Návštěvnická sezona vloni skončila začátkem listopadu. Na rozdíl od jiných památek podkrkonošský hrad nezaznamenal zásadní úbytek turistů, návštěvnost se vrátila na úroveň před covidovou pandemií.

Původně gotický hrad z přelomu 13. a 14. století byl později přestavěn na renesanční zámek. V roce 1830 vyhořel a zchátral. Dnes je ve dvou prohlídkových trasách zpřístupněný západní palác a rozsáhlé sklepení. Nejznámějším majitelem Pecky byl cestovatel a spisovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.

 

Foto: Jan Bavor