Aktuality

Rekordní zájem. Elektrárnu na přehradě si prohlédlo 700 návštěvníků

17. dubna 2023 | Aktuality

 

Rekordní počet návštěvníků dorazil v sobotu na den otevřených dveří podkrkonošského přehrady Les Království a malé vodní elektrárny na Labi. Běžně nepřístupné prostory se otevřely u příležitosti 100. výročí od zahájení provozu vodní elektrárny. Strojovnu a historické secesní interiéry si za sobotu prohlédlo 690 zájemců.

Rekordní zájem. Elektrárnu na přehradě si prohlédlo 700 návštěvníků

O odborný výklad se postarali průvodci a zaměstnanci elektrárny. Návštěvníci si také prohlédli potrubí o průmětu 26 centimetrů, kterým se z přehrady přivádí voda. „Elektrárna přivítala návštěvníky v podobě,  jak ji znali naši předkové před 100 lety. Budova i provoz se totiž v letech 2005 až 2012 dočkaly citlivé celkové opravy a modernizace. Díky nové střeše a venkovnímu nátěru získala stavba zpátky svůj secesní šarm,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Elektrárna na přehradě Les Království využívá moderní technologie. „Ekologickou energii vyrábí dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2210 kW, které nahradily původní turbogenerátory z roku 1923. Historické turbíny se staly součástí sbírek Národního technického muzea,“ ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Stavba přehrady Les Království s původními náklady 4,7 milionu rakouských korun začala v roce 1910 a kvůli první světové válce trvala deset let. Ve své době to byla největší vodní nádrž v Československu. Elektrárna pracující na třicetimetrovém spádu vodních hladin ročně vyrobí v průměru osm milionů kWh elektřiny. Pokryje tak spotřebu zhruba 2 300 východočeských domácností.