Desítky zájemců si o víkendu prohlédly běžně nepřístupnou administrativní budovu bývalých Sochorových textilních závodů na Benešově nábřeží ve Dvoře Králové nad Labem. Komentované prohlídky byly součástí Dnů architektury. Poslední příležitost podívat se do objektu, který podle projektu architekta Pavla Janák vznikl mezi lety 1922 až 1924, bude ve středu. Komentovaná prohlídka začne v 15 hodin.
Administrativní budova, ze které průmyslník Josef Sochor řídil své závody v areálu Zálabí, podle odborníků v mnoha ohledech předběhla dobu. „Zajímavostí je, že kombinuje dvě základní funkce: administrativní část v přízemí a obytnou v patře. Dá se říct, že je to multifunkční objekt, což v té době nebylo běžné,“ uvedla vědecká pracovnice Akademie věd ČR Vendula Hnídková.
Komentované prohlídky návštěvníky zavedly do interiérů budovy, jejímž poznávacím znamením je zdobená fasáda z červených cihel. Dochovaly se průchozí kanceláře i pracovna Josefa Sochora s masivním dřevěným stolem a nábytkem. Stejně tak původní je schodiště s pestrobarevným zábradlím, které vede do obytné části. „Kvalita materiálů i zpracování je mimořádná. I proto interiéry a nábytek vypadají po sto letech skoro jako nové,“ dodala historička umění.
Administrativní budova Sochorových závodů je jednou ze dvou realizací architekta Pavla Janáka ve východních Čechách. Kromě toho vyprojektoval sídlo někdejších Bartoňových textilních závodů v Náchodě. V obou případech navrhl celou budovu včetně interiérového vybavení.
Josef Sochor vybudoval na začátku 20. století ve Dvoře Králové tkalcovnu a strojní tiskárnu plátna. Už před první světovou válkou se v Zálabí kromě bavlněných tkanin potiskovaly látky z hedvábí. Později firma šila kravaty, košile i šaty. Zhruba třetina produkce šla ve 30. letech na export. V dobách největšího rozmachu zde pracovalo 1 600 zaměstnanců. Po roce 1948 v textilní výrobě pokračoval národní podnik Tiba.