Nový chovný samec posílil skupinu šimpanzů čego v královédvorském safari parku. Přijel ze španělského Madridu. V následujících týdnech se bude seznamovat s dvorskou skupinou. Čtyřiadvacetiletý samec je nadějí na obnovu chovu jednoho z nejvzácnějších lidoopů. Populace šimpanzů čego v lidské péči je velmi vzácná a odchovy jsou spíše výjimečné.
„Samec se okamžitě po příjezdu nastěhoval do jedné z vnitřních expozic Pavilonu primátů. Má pachový a optický kontakt se zbytkem skupiny, která na jeho příjezd reagovala s velkým zájmem,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. Šimpanz zatím obývá menší expozici na kraji pavilonu.
I když je součástí skupiny další samec, chovatelé nepředpokládají, že by se s novým šimpanzem nesnesl. „Šimpanzi žijí v přírodě ve složitých skupinách s mnoha samci i samicemi. Právě k tomu směřuje také trend chovu v lidské péči. Díky spolupráci s koordinátorkou evropského programu se snažíme skupinu šimpanzů co nejvíce přiblížit přirozenému stavu v divočině,“ vysvětlila Gabriela Linhart.
Čtyřem jedinců ze dvorské skupiny je už více než 50 let. Samice Susi se v divočině narodila kolem roku 1965 a je jedním z nejstarších šimpanzů v lidské péči. Samice Bonnie a Babeta jsou jen o pět let mladší. Nadějí na chov je takřka dvacetiletá samice M narozená ve španělské Valencii.
Šimpanz čego je největší poddruh šimpanze, může vážit i více než 70 kilogramů. V přírodě je vážně ohrožený, odborníci stavy odhadují na 140 tisíc zvířat. V lidské péči patří k nejvzácnějším velkým lidoopům, evropské zahrady chovají pouze kolem 30 jedinců.
Ve Dvoře Králové se dosud narodila čtyři mláďata šimpanze, poslední byla samice Daisy v roce 1998. Skupina šimpanzů se naposledy rozrostla v roce 2017, kdy do Dvora Králové dorazily tři samice. Chovné ambice, které do nich zahrada vkládala, se však dosud nenaplnily.
Foto: Helena Hubáčková