Připravované akce

24.
června

U_mění Hořice 2023

Hořice, město, Hořice
24. 6. 13:35 – 29. 10. 2023 13:35

Do Hořice se opět navrací přehlídka současného umění ve veřejném prostoru města - tentokrát ale trochu jinak...

Vernisáž proběne  24. června 2023:

  • 15.00 Kristýna Täubelová, Dora Bouzková, Jan Beneš, Jiřina Vacková: Včely / interaktivní výtvarně-divadelní instalace o fascinujícím světě společenství včel medonosných nejen pro děti vznikla ve spolupráci se spolkem Loutky bez hranic. Proběhne ve spodní části Sochařského parku sv. Josefa (za domovem pro seniory)
  • 16.00 – 17.00 Mezi sochami / hra pro malé i velké – startovat možno kdykoli mezi 16.00 a 17.00 od Galerie plastik
  • 17.00   Kristýna Täubelová, Dora Bouzková, Jan Beneš, Jiřina Vacková : Včely / interaktivní výtvarně-divadelní instalace o fascinujícím světě společenství včel medonosných nejen pro děti vznikla ve spolupráci se spolkem Loutky bez hranic. Proběhne ve spodní části Sochařského parku sv. Josefa (za domovem pro seniory)
  • 18.30 Čestmír Suška / úvodní slovo u děl vystavených na nám. Jiřího z Poděbrad (naproti Městskému muzeu)
  • 19.30 Matouš Lipus a Lukáš Wagner ve Wagnerově vile/ Zahrada sochaře, první dějství: vernisážový piknik a party v zahradě

POZOR!

Instalace Včely má omezenou kapacitu! Prosíme, rezervujte si místo s pomocí tabulky ZDE. (V případě potíží se obraťte na crhova@muzeum.horice.org!)

 

 

O U_mění Hořice:

Projekt U_mění Hořice, zaměřený na prezentaci současného umění ve veřejném prostoru, naváže na minulé ročníky, kdy zde byla v roce 2021 prezentována tvorba pedagožek a pedagogů Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické a v roce 2022 sochaře Tomáše Polcara. Letošní ročník bude veden volným tématem „uzlové body“: žádný vývoj není plynulý, každá historie – osobní i společenská – se odehrává v určitých uzlových bodech, v místě a čase. Tyto uzlové body mohou být místy komunitního setkávání, mohou být spojeny s významnými osobnostmi či událostmi minulosti i s událostmi zdánlivě nenápadnými a každodenními, ale pro naši osobní historii hrajícími důležitou roli. Toto volné téma zpracuje každý s vystavujících umělců po svém.

Tentokrát se sice vracíme k formátu skupinové výstavy, ale trochu jinak. Sochař Čestmír Suška na hořické náměstí umístí objekt připomínající rozhlednu či kazatelnu – bude pak na nás, zda ho využijeme k tichému shlížení na historií nabité Hořice, nebo zda se z něj bude pokoušet svým kázáním oslovovat kolemjdoucí.

Ostatní vystavující ale pro Hořice nepřipravují hmotná umělecká díla, ale vytvoří situace či události, které ve veřejném prostoru uzlové body zpřítomní. Kristýna Täubelová zde představí svou interaktivní výtvarně-divadelní instalaci o fascinujícím světě společenství včel medonosných, zaměřenou především na dětské publikum. Té se budete moct zúčastnit v den vernisáže 24. 6. i v některých dalších termínech. Matouš Lipus ve vybraných termínech zpřístupní historicky i umělecky významné prostory Wagnerovy vily, jejichž význam dál rozvede svou uměleckou intervencí v zahradě vily. Výstavu pak v říjnu ukončí koncert hudebního skladatele Miro Thóta a hudebníků Dystopic Requiem Quartetu, kteří představí skladby inspirované různými zajímavými místy.

Další informace naleznete na webu muzeum.horice.org.

18.
července

Výstava The Friends of Czech Heritage na Kuksu

Hospitál Kuks, Kuks
18. 7. 9:00 – 30. 9. 2023 17:00

Panelová výstava shrnuje vzájemnou spolupráci britské charitativní organizace The Friends of Czech Heritage a Národního památkového ústavu.

Na deseti panelech se dočtete o činnostech a poslání organizace The Friends of Czech Heritage, spolupráci s Národním památkovým ústavem a o vybraných obnovách památkových objektů. Texty v anglickém a českém jazyce jsou doplněné zajímavými fotografiemi.
Organizace The Friends of Czech Heritage (Přátelé českých památek) pomáhá zajišťovat prostředky na záchranu a obnovu památek v České republice. Kromě finančních příspěvků posílá na památky také dobrovolníky, kteří se vlastníma rukama podílejí na jejich opravách.
Mezi objekty NPÚ, na kterých The Friends of Czech Heritage v minulosti pomáhali, patří například zámek Uherčicezámek Mnichovo Hradiště nebo zámek Krásný Dvůr.

Výstavu naleznete u pokladny hospitálu a je zcela zdarma.

Další informace naleznete na webu https://www.hospital-kuks.cz/cs/akce/96379-vystava-the-friends-of-czech-heritage-na-kuksu.

1.
srpna

9. Mezinárodní festival krásných umění: Francie – Néphéli Barbas

Galerie plastik Hořice, Hořice
1. 8. 15:00 – 29. 10. 2023 17:00

Mezinárodní festival krásných umění bude zahájen v úterý 1.8. 2023 od 15:00 hodin v Galerii plastik v Hořicích. Festival zahájí výstava francouzské umělkyně Néphéli Barbas Moonlight trilobite, která bude k vidění do 29. října.

Mezinárodní festival krásných umění letos bude prezentovat umění současné Francie, kde se však, jak je pro současný svět charakteristické, potkávají umělci a umělkyně z mnoha různých zemí, kde se mísí kultury. Tak i umělkyně Néphéli Barbas, která v rámci festivalu v hořické Galerii plastik představí svou tvorbu, pochází z Řecka, žije střídavě v Paříži a v Praze, studovala ale i v Dánsku či Argentině.

Barbas se ve své tvorbě pohybuje na pomezí instalace, objektu, sochy a malby. Nevytváří pouze jednotlivá umělecké díla, ale především prostředí - Galerie se pro ni stává scénou s osobitým uspořádáním objektů. Inspiruje se i klasickou sochou, která v jejím pojetí působí jako personifikovaná dohlížející historie. I proto se do Hořic dokonale hodí. Pro výstavu Moonlight trilobite / Trilobit v měsíčním svitu zasadí sochy ze stálé expozice i z depozitáře Galerie do nových rámců, vytvoří novou estetickou architekturu, v níž se umělecké artefakty stanou živými posly současné poetiky. Výstava bude v Galerii plastik k vidění do 29. října.

Její vernisáž 1. 8. doprovodí koncert české kapely Vobezdud, jejíž estetika se formovala cestami do Francie a dnes tam již částečně žije. Ve stejný den se také zopakuje divadelně-výtvarný happening VČELY, probíhající v rámci U_mění Hořice 2023.

Festivalové zpracovávání kultury Francie pak proběhne v pátek 15. a v sobotu 16. září: věnovat se budeme například poslechu, když nám Václav Šafka představí podoby a proměny francouzské hudby, ale i hodování při francouzském pikniku.

Další informace naleznete na webu muzeum.horice.org.

12.
září

Výstava: Barevný svět - tajemné dálky

Vstupní hala městského úřadu, Lázně Bělohrad
12. 9. 16:00 – 9. 10. 2023 17:00

V úterý 12. září 2023 se od 16 hodin v předsálí nového městského úřadu v Lázních Bělohradě uskuteční vernisáž výstavy fotografií Ivana Vydry z jeho cest nazvané „Barevný svět – tajemné dálky“. V úvodní části proběhne povídání o těchto expedicích a ukázka zajímavých předmětů z nich. Výstava potrvá od 12. 9. do 9. 10. 2023 a bude přístupna v otevírací době Turistického informačního centra.

Další informace naleznete na webu www.lazne-belohrad.cz/.

28.
září

6. ročník Běhu pro Klokan

Smetanovy sady, Hořice
28. 9. 2023 9:00

Ve čtvrtek 28. 9. se ve Smetanových sadech v Hořicích uskuteční 6. ročník Běhu pro Klokan. Začátek od 9:00 hodin.

Další informace naleznete na webu www.horice.org.

28.
září

Výstava 150 let SDH ve Dvoře Králové nad Labem

Městské muzeum - Špýchar, Dvůr Králové nad Labem
28. 9. 9:00 – 26. 11. 2023 16:00

Výstava věnovaná historii a současnosti Sboru dobrovolných hasičů Dvůr Králové nad Labem. Na výstavě budou k vidění dobové fotografie a písemnosti, kroniky, prapor sboru, uniformy i ukázky techniky a věcných prostředků.

Otevírací doba:

  • út-pá  9-12  13-16
  • so-ne           13-17 

Další informace naleznete na webu www.muzeumdk.cz.

29.
září

Dny architektury ve Dvoře Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem, Dvůr Králové nad Labem
29. 9. 15:00 – 4. 10. 2023 17:00

Od pátku 29. 9. 2023 do středy 4. 10. 2023 se v rámci celostátní akce DEN ARCHITEKTURY uskuteční ve Dvoře Králové nad Labem komentované prohlídky exteriérů a interiérů významných budov.

Den architektury je celostátní akce pořádaná spolkem KRUH, který propojuje odbornou a laickou veřejnost napříč různými stavebními obory.

V letošním roce se ve spojení vlastníka Administrativní budovy, Umělecko Průmyslové školy v Praze, města Dvora Králové, Organizace DDM 1 a Městského muzea podařilo do této akce zapojit hned dva objekty ve Dvoře Králové nad Labem a to: Administrativní budovu textilních Sochorových závodů na Benešově nábřeží 1174 a vilu Zdeňka Sochora, dnešní Dům Dětí a Mládeže v ulici Spojených Národů 1620.

V rámci těchto dní bude upravena i otevírací doba expozic městského muzea, které je do této akce také zapojeno. V expozicích se můžete seznámit nejen s historií textilního průmyslu, ale také s rodinou Sochorových, která nechala obě zmiňované budovy vystavět.

Další informace naleznete na webu www.denarchitektury.cz.

30.
září

Stará řemesla na cihelně

Cihelna Šárovcova Lhota, Šárovcova Lhota
30. 9. 2023 9:00

V sobotu 30. 9. 2023 se v cihelně v Šárovcově Lhotě uskuteční akce STARÁ ŘEMESLA NA CIHELNĚ. Program od 9:00 do 17:00 hodin.

Další informace naleznete na webu www.sarovcova-lhota.cz.

30.
září

Den architektury 2023

Lázně Bělohrad, Lázně Bělohrad
30. 9. 2023 10:00

V sobotu 30. 9. se v městě Lázně Bělohrad uskuteční DEN ARCHITEKTURY. Program od 10:00 hodin.

Celorepublikový festival Den architektury pořádá spolek KRUH ve spolupráci s MKS LB. Můžete se těšit na komentovanou prohlídku BĚLOHRADSKÉHO ZÁMKU od Ing. J. Balského, komentovano prohlídku NOVÉ RADNICE od autorů ze studia re:architekti a komen-tovanou prohlídku kostela VŠECH SVATÝCH pod vedením J. Klazara. Dále na Vás bude čekat doprovodný program věnovaný knihám o archi-tektuře a dílny pro děti.

 

PROGRAM: 

10 - 11,30 h - NOVÁ RADNICE - komentovaná prohlídka s jejími autory, architekty Davidem Pavlištou a Vojtěchem Ružbatským ze studia re:architekti.

Náměstí K. V. Raise 635

12 - 13,30 h - 15,30 - 17 h - FARNÍ KOSTEL VŠECH SVATÝCH - komentovaná prohlídka a mimořádná dočasná expozice nálezů objevených během antropologického a archeologického průzkumu tamní krypty. Možnost výstupu na kostelní věž s výhledem na budovu fary - domnělé stavby Jana Blažeje Santiniho Aichla. Provází Josef Klazar.

Kostel Všech svatých

14 - 15 h - ZÁMEK LÁZNĚ BĚLOHRAD - Prohlídka části zámku od Jana Blažeje Santiniho-Aichela, a především jeho kaple s Jiřím Balským z NPÚ a putovní výstava Génius českého baroka - J. B. Santini-Aichel 300 let.

T. G. Masarika 1
   
10 - 12 h - 13 - 17 h - DÍLNY BALBINEUM - Malování domečku, výroba autíčka pro děti a čtenářský koutek věnovaný knihám o architektuře.
                      
Zámecká Oranžerie (Památník K.V.Raise) Barákova 3

17 h - REQUIEM ZA ZEMŘELÉ - Bohoslužba za zemřelé patrony kostela, jejich rodiny a za všechny pohřbené v kryptě bělohradského kostela Všech svatých. Obřad bude doprovázen hudbou od Václava Holana Rovenského - "Requiem české" z roku 1694´v podání Krkonošského Collegia Musica.

 

Další informace naleznete na webu www.lazne-belohrad.cz/.

30.
září

Svatováclavské posvícení

náměstí T. G. Masaryka, Dvůr Králové nad Labem
30. 9. 2023 12:30

V sobotu 30. 9. se uskuteční tradiční podzimní akce SVATOVÁCLAVSKÉ POSVÍCENÍ s bohatým programem, stánkovým prodejem i občerstvením. Začátek od 12:30 hodin.

Další informace naleznete na webu www.dvurkralove.cz.

30.
září

Posvícenský fotbálek

Hřiště u dubu, Bílé Poličany, Bílé Poličany
30. 9. 2023 14:00

V sobotu 30. 9. se v obci Bílé Poličany na hřišti u dubu odehraje POSVÍCENSKÝ FOTBÁLEK. Začátek od 14:00 hodin.

Další informace naleznete na webu www.bilepolicany.cz.

30.
září

Veřejné bruslení

Zimní stadion, Dvůr Králové nad Labem
30. 9. 2023 14:00 – 15:30

V sobotu 30. 9. proběhne na zimním stadionu ve Dvoře Králové nad Labem VEŘEJNÉ BRUSLUNÍ, v čase od 14:00 do 15:30 hodin.

Další informace naleznete na webu www.dvurkralove.cz.

30.
září

Koncert Lucie Dlabolová Band

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kohoutov
30. 9. 2023 15:00

V sobotu 30. 9. se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kohoutově uskuteční KONCERT LUCIE DLABOLOVÁ BAND. Začátek od 15:00 hodin.

Další informace naleznete na webu kohoutov.info.

7.
října

Slavnostní předání hasičské cisternové stříkačky

Parkoviště u nákupního střediska, Ostroměř
7. 10. 2023 9:00

V sobotu 7. 10. 2023 se od 9:00 hodin před nákupním střediskem v Ostroměři uskuteční Slavnostní předání cisternové automobilové stříkačky. Součástí programu bude ukázka hasičské techniky.

Další informace naleznete na webu www.ostromer.cz.

7.
října

Slavnosti holovouských malináčů

Holovousy, Holovousy
7. 10. 2023 13:00

V sobotu 7. 10. se v obci Holovousy uskuteční 19. ročník SLAVNOSTI HOLOVOUSKÝCH MALINÁČŮ.

Program bude zahájen od 13:00 hodin, na stáncích budou k dostání regiánlní pochutiny a výrobky. Po celý den zábava pro děti i dospěl v podobě divadelních vystoupení, koncertu, ukázky dogdancing i plavení koní. Večer zábava s kapelou Levou rukou band. 

Chybět nebudou ani soutěže spojené s jablky - "O nejlahodnější holovouský malináč" a "O nejchutnější jablečný moučník". 

Další informace naleznete na webu https://www.holovousy.cz/.

14.
října

Drakiáda a Zavírání turistické sezóny v Podkrkonoší na Zvičině

Zvičina, Třebihošť
14. 10. 2023 10:00 – 17:00

V sobotu 14. 10. 2023 se na vrchu Zvičina uskuteční tradiční podzimní akce DRAKIÁDA A ZAVÍRÁNÍ TURISTICKÉ SEZÓNY V PODKRKONOŠÍ. Začátek programu od 10:00 hodin. Po celý den bude možné zakoupit regionální produkty a pochutiny či se zúčastnit drakiády a dalšího doprovodného programu pro děti i dospělé. Ve 12:30 odstartuje pochod z Horní Brusnice na Zvičinu "Kostelní cestou". V odpoledních hodinách se uskuteční koncert skupiny EGK Blues.

Další informace naleznete na webu https://www.facebook.com/podkrkonosi/.

17.
října

Přednáška: Canarias Origin - Kanárské ostrovy a jejich odvrácená tvář

Městská knihovna Hořice, Hořice
17. 10. 2023 17:30

V úterý 17. 10. 2023 se v městské knihovně v Hořicích uskuteční cestopisná přednáška Moniky Srncové CANARIAS ORIGIN - KANÁRSKÉ OSTROY A JEJICH ODVRÁCENÁ TVÁŘ. Začátek od 17:30 hodin.

Přijďte do knihovny a objevte Kanárské ostrovy z pohledu domorodce!

Česká hudebnice Monika Srncová se znovu vrací do České republiky, aby uskutečnila měsíční turné cestovatelských a kulturních přednášek o Kanárských ostrovech, které před 20 lety přijala jako svůj druhý domov. Cílem těchto besed je přiblížit návštěvníkům ostrovy a jejich kulturu z pohledu místních obyvatel. Ukázat nejen hudební nástroje, ale také kulturní jevy, které běžným turistům zůstanou utajeny. Po výkladu budou mít účastníci příležitost klást otázky a vyzkoušet si hudební nástroje.

Další informace naleznete na webu knihovna.horice.org.

21.
října

Řecká zábava

Aula SPOŠ, Dvůr Králové nad Labem
21. 10. 2023 20:00

Řecko - Český spolek Dvůr Králové nad Labem vás zve na Řeckou zábavu. K tanci a poslechu zahraje kapela Akropolis z Prahy. Vstupné 250 Kč, studenti 100 Kč, děti do 15 let zdarma.

Další informace naleznete na webu www.dvurkralove.cz.

11.
listopadu

Flerjarmark Dvůr Králové nad Labem

Aula a prostory Střední průmyslové a odborné školy , Dvůr Králové nad Labem
11. 11. 2023 9:00

V sobotu 11. 11. 2023 se uskuteční Flerjarmark. Akce proběhne v aule a přilehlých prostorách střední průmyslové a odborné školy od 9:00 do 16:00 hodin.

Těší se na Vás tvůrci, především z portálu www.fler.cz . Je příležitost se potkat s místními, královédvorskými řemeslníky, ale i ze vzdálenějších koutů republiky. Můžete obdivovat vždy jedinečné a originální zboží. Společně s námi se naladíte na jedno z nejkrásnějších období roku.

S Jarmarkem můžete zároveň navštívit Expozici textilního tisku, která se nachází v budově. V prostorách expozice bude probíhat modrotisková dílna, kde si návštěvníci mohou originálně ozdobit vlastní textilie nebo využít připravené kousky.

Vstup na Flerjarmark zdarma.

Vstup na Expozici tisku dle platného ceníku. Více na www.muzeumdk.cz.

Sledujte akci i na fcb: https://www.facebook.com/FlerjarmarkDvurKralovenadLabem  

Přesné místo akce (propojí se do map):

nábřeží Jiřího Wolkera 133, 544 01 Dvůr Králové nad Labem https://1url.cz/VuWz2  

Další informace naleznete na webu https://www.facebook.com/FlerjarmarkDvurKralovenadLabem .

1.
června

Dětský den 2024

Koupaliště a kemp Pecka, Pecka
1. 6. 2024 9:00

IV. ročník Dětského dne v areálu Koupaliště a kempu Pecka. Těšit se můžete na Štístka a Poupěnku, Míšu Růžičkovou a v neposlední řadě kouzelníka Pana Kravatu!

Předprodej vstupenek v síti ticketstream.cz:

https://www.ticketstream.cz/akce/detsky-den-v-kempu-pecka-173031?fbclid=IwAR3_GRGloKRcPstJgkURVmrMAZvNX98ba42X-DOjAEScyIIZV_uHUR6lh9Q 

Další informace naleznete na webu www.kemppecka.cz.