Aktuality

Páteční Noc kostelů v Podkrkonoší nabídne prohlídky, koncerty i přednášky

31. května 2023 | Aktuality

 

Běžně nepřístupná zákoutí církevních památek v Podkrkonoší si budou moci první červnový pátek při Noci kostelů prohlédnout lidé ve Dvoře Králové nad Labem, Hořicích, Lázních Bělohradu nebo v Bílé Třemešné. Kromě prohlídek nabídne Noc kostelů přednášky, koncerty a diskuzní setkání.

Páteční Noc kostelů v Podkrkonoší nabídne prohlídky, koncerty i přednášky

V dvorském chrámu sv. Jana Křtitele se otevře věž a také kobka, ve které Václav Hanka v roce 1817 objevil Rukopis Královédvorský. Prohlídky začnou v 17 hodin. Své práce v kostele vystaví žáci ze Základní školy Schulzovy sady. Ve 20 hodin začne debata s farářem Petrem Stejskalem.

V kostelu povýšení sv. Kříže v Riegrově ulici si lidé od 18 hodin budou moci prohlédnout různá vydání a překlady Bible. V kostele Českobratrské církve evangelické na náměstí Odboje bude Jiří Lukeš z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy hovořit o křesťanství a Bibli. Přednáška začne v 17.45.

V Husově sboru na návštěvníky kromě volných prohlídek čekají koncerty. V 19 hodin vystoupí uskupení Cantus z Jaroměře a ve 20.30 Královédvorský chrámový sbor. Do Noci kostelů se zapojí také Bílá Třemešná, kde se od 17 do 18 hodin otevře Sbor Jana Amose Komenského. Vystoupí žáci a učitelé ze ZUŠ Melodie v Hořicích.

V Lázních Bělohradu se Noc kostelů uskuteční pojedenácté. Ve farním kostele Všech svatých budou od 17 hodin na programu přednášky, hudební vystoupení a prohlídky s výstupem na věž. Venku bude připravená výtvarná dílna pro děti.

O archeologických nálezech v regionu pohovoří archeolog Radek Novák, regionální historik Pavel Kracík ve své přednášce promluví o perzekuci mužských řádů a kongregací. Biblické písně Antonína Dvořáka zahraje varhanistka Linda Juránková a zpěvák Daniel Klánský. V prostoru občerstvení vystoupí zakládající člen skupiny Šlapeto Jiří Pánek se svým triem.

Už od 16 hodin budou moci zájemci vyrazit na prohlídku kostela Narození Panny Marie v Hořicích, kde bude také připravený program pro děti. Vystoupí místní základní umělecká škola a varhaník Filip Šťovíček. Ve 20.30 hodin začne promítání celovečerního snímku o české přírodě Planeta Česko. Před kostelem bude posezení s občerstvením.