Aktuality

Čekání skončilo. V safari parku se po letech narodilo mládě bonga

11. července 2023 | Aktuality

 

Po dlouhých osmi letech se v královédvorském safari parku narodilo mládě kriticky ohrožené antilopy bonga horského. V těchto dnech by už mělo s matkou začít vycházet ze zázemí do expozice, kde ho uvidí návštěvníci. Safari park záchranu bonga intenzivně podporuje i přímo v Africe na svazích nejvyšší hory Keni. 

Čekání skončilo. V safari parku se po letech narodilo mládě bonga

Mládě po narození vážilo 25 kilogramů. „Přišlo na svět přímo ve výběhu a před očima užaslých návštěvníků. Ve výběhu strávilo i první noc,“ sdělil zoolog Luděk Čulík. Druhý den se s matkou přesunulo do vnitřních stájí.

Matkou je šestiletá samice Kari z německého Münsteru, otcem devítiletý Demba z Berlína. Mezi jejich předky jsou zvířata, která v roce 1974 Josef Vágner dovezl z Afriky do Dvora Králové a položil tak základy velmi úspěšnému chovu. Po narození posledního mláděte před osmi lety odborníci ve spolupráci s koordinátorem evropského chovu sestavovali novou chovnou skupinu.

V Keni zbývá zhruba jen stovka dospělých zvířat a populace stále klesá. Ve snahách o jejich záchranu je dvorská zoo klíčovým hráčem. Na východě Čech se od 70. let narodilo už 106 mláďat. Safari park podporuje bonga i přímo v Africe. Na jejich záchranu putuje také výtěžek z letošního Safariběhu ČSOB, který se konal na jaře.

Bongo horský patří mezi největší antilopy na světě. Kontrastní zbarvení s pruhy jim umožňuje se v pralese maskovat. Charakterizují je také spirálovitě zahnuté rohy. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech.