Aktuality

Zvičina se chystá na lyžařskou sezonu, spravený je i hlavní vlek

10. prosince 2022 | Aktuality

 

Nejvyšší hora Podkrkonoší Zvičina se připravuje na zahájení lyžařské sezony. Pokud se vyplní předpověď meteorologů, mohlo by se podle provozovatele areálu Tomáš Stuchlíka na dětské sjezdovce lyžovat už během několika dní. Na sezonu je připravený také hlavní vlek, o víkendu na něm proběhla výměna části poškozeného lana.

Zvičina se chystá na lyžařskou sezonu, spravený je i hlavní vlek

Od neděle má mrznout a sněžit. Teploty pod bodem mrazu podle meteorologů vydrží celý příští týden. „Vidím to optimisticky. Pokud se předpověď vyplní, tak už tento týden by se mohl rozjet dětský vlek,“ uvedl Tomáš Stuchlík, který na Zvičině už víc jak 20 let provozuje známou Raisovu chatu.

Talířový vlek obsluhující dětskou sjezdovku měří 320 metrů. Kromě toho je na Zvičině cvičná louka se dvěma malými vleky. Provozovatel areálu minulou zimu otestoval tři sněžná děla, vyrábět technický sníh plánuje hlavně na dětském svahu.

Lyžování na 1,2 kilometru dlouhé turistické sjezdovce a 700 metrů dlouhé „černé“ je závislé na přírodním sněhu. „Na zasněžení velkých sjezdovek nemáme kapacitu vody ani zasněžovacího systému. Pro výrobu umělého sněhu na kratší sjezdovce to ale stačí,“ řekl Tomáš Stuchlík. O úpravu svahů se starají dvě rolby.

 

Výměna poškozeného lana

Připravený na sezonu je také hlavní 730 metrů dlouhý vlek, který obsluhuje dlouhé sjezdovky a bylo nutné ho opravit. Sloup vleku a tažné lano nedávno shodili lesáci, když po cestě jeli s fúrou dřeva. „Dali jsme tam nový sloup a museli vyměnit část lana, která byla poškozená,“ vysvětlil provozovatel střediska. Zaplétač Josef Košťálek z Janských Lázní vyměnil 150 metrů ocelového lana a oba konce zapletl. „Nahradili jsme kus od cesty až k vratnému kolu u dolní stanice vleku,“ upřesnil Josef Košťálek.

V loňském roce se na dětských sjezdovkách lyžovalo zhruba měsíc, talířový vlek jezdil necelé dva týdny. Předtím se na nejvyšší hoře Podkrkonoší téměř deset let nelyžovalo. Bývalý majitel vleků plánoval areál zrušit. V roce 2020 Tomáš Stuchlík s kolegy založil firmu a technologii odkoupili. Od té doby se snaží lyžování na Zvičině obnovit.

Díky, počasí, které o víkendu do východních Čech dorazí, k tomu budou mít ideální příležitost.

„Zvičina je jedním z mála zimních areálů v Podkrkonoší a řada lidí se tady naučila lyžovat. Pokud by se technologie jednou zbourala, znamenalo by to konec, protože nové vleky by tady už asi nikdo nestavěl. Chceme to tady zachovat a areál dál rozvíjet,“ sdělil Tomáš Stuchlík.