Aktuality

Na Zvičině přespalo osmnáct táborníků, počasí bylo jako na podzim

9. ledna 2023 | Aktuality

 

Už 26. ročník zimního táboření se o víkendu uskutečnil na nejvyšším vrcholu Podkrkonoší Zvičině. Akce pořádané Klubem českých turistů z Hořic se zúčastnilo 18 táborníků z celé republiky. Spali ve stanech i pod širákem. Přestože se po prosincové oblevě trochu ochladilo, počasí připomínalo spíš pozdní podzim.

Na Zvičině přespalo osmnáct táborníků, počasí bylo jako na podzim

Zhruba tři stupně nad nulou a hustá mlha. Do takového počasí se první lednovou neděli probudili táborníci na Zvičině. Účastníci 26. ročníku vyrazili v pátek odpoledne z Miletína a první noc strávili na tábořišti Ontario v nedalekém Zdobíně. Teprve druhý den, jak velí tradice, rozbili stany na Zvičině.

Někteří si vystačili s jednoduchými plachtovými přístřešky, které postavili kolem kostela svatého Jana Nepomuckého. „Táboříme za kostelem kvůli větru. Málokdo si dovede představit, jaký může být na Zvičině vítr. Tentokrát ale nefoukalo, byla poměrně teplá noc a velké vlhko,“ popsal hlavní organizátor Vladimír Sluka.

Táborníci přijeli z České Lípy, Olomouce, Ostravy i dalších měst. „Celoročně cestuju a jsem zvyklý spát pod širákem. Na Zvičině vždycky potkám známé a kamarády z celé republiky, s některými se vidím právě jen tady,“ uvedl Pavel Gernat z Ostroměře, který se podkrkonošského zimního táboření zúčastnil počtvrté.

Letošní teplá zima nebyla pro trampy nocující na Zvičině ničím neobvyklým. Pamatují nejrůznější vrtochy počasí: od tuhých mrazů, přes půlmetrové závěje sněhu a tak silný vítr, že museli v noci přesouvat stany, až po takřka jarní teploty. „Některé ročníky nám propršelo a vylévali jsme vodu ze stanů. Pamatuju si i teplo podobné jak letos. Ale taky jsem zažil táboření, kdy jsme se brodili sněhem a bylo k minus dvaceti,“ vybavil si Vladimír Sluka.

V kalendáři Českého klubu turistů jsou od listopadu do března podobných zimních akcí čtyři desítky. Na konci 90. let, kdy Milan Polák tradici na Zvičině zakládal, v regionu nebyla žádná. Otec zakladatel každoroční setkání organizoval jen čtyři zimy, v roce 2001 zemřel a štafetu po něm převzal Vladimír Sluka. Od té doby se táboření na Zvičině koná jako memoriál Milana Poláka.