Aktuality

Safari park připravuje domov pro další krokodýly štítnaté

28. listopadu 2022 | Aktuality

 

Expozici v pavilonu Vodní světy v královédvorském safari parku brzo obydlí další krokodýli štítnatí. Už od poloviny srpna si návštěvníci mohou prohlížet dvoumetrovou samici, kterou zoo před dvěma lety získala ze Španělska. Dvorská zahrada je jednou z mála v Evropě, kde je tento vzácný krokodýl k vidění.

Safari park připravuje domov pro další krokodýly štítnaté

Řemeslníci v současnosti opravují poslední prázdnou nádrž v tropické hale pavilonu Vodní světy. „Nádrž tekla a gumový nátěr nezabral. Aktuálně jsme odstranili horní vrstvu v bazénu a nanesli novou hydroizolační vrstvu. Doděláváme detaily na stěrce a dolepujeme silikon u skel. Poté provedeme zaplavovací zkoušku,“ popsal zoolog Michal Podhrázský.

Po dokončení rekonstrukce se do expozice nastěhují tři mláďata extrémně vzácného plaza. Kvůli široké paletě hlasových projevů se mu přezdívá zpívající krokodýl. Mláďata do Dvora Králové dorazila začátkem letošního roku z Francie. Od té doby jsou v zázemí safari parku.

Ve Vodních světech budou vyrůstat společně. Spojování dospělých krokodýlů štítnatých je totiž velice obtížné. „Zkušenosti ukazují, že pokud jedinci vyrostou pohromadě, tak spolu v dospělosti vychází,“ vysvětlil Michal Podhrázský.

Krokodýl štítnatý žije v tropických lesích střední a západní Afriky. V současnosti je kriticky ohrožený a velkou vzácností je také v zoologických zahradách. Jejich chov je velmi náročný. V Evropě je k vidění ve dvanácti institucích, v České republice kromě Dvora Králové také v Ostravě a soukromé krokodýlí zoo v Protivíně. 

Dvoumetrová samice ve Vodních světech je v současnosti největším krokodýlem v safari parku. Před ní expozici obýval monstrózní krokodýl úzkohlavý Kraken. Za 31 let strávených ve Dvoře Králové dorostl do více než pětimetrové délky a vážil téměř půl tuny. Vloni na podzim zamířil s družkou Penelopou do polské Lodže, kde mají větší prostor i nádrže.

Foto: Safari Park Dvůr Králové