Aktuality

Legendární „erka“ se setkala v Podkrkonoší. Přijely posádky z Polska i Švédska

21. srpna 2023 | Aktuality

 

Desítky vozů Škoda 110 R Coupé v sobotu zaplnily náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem. Právě Podkrkonoší si letos vybrali organizátoři 13. ročník srazu těchto legendárních vozidel, které se v Kvasinách na Rychnovsku vyráběly mezi lety 1970 až 1980. Kromě českých posádek přijeli také fandové škodovek ze zahraničí.

Legendární „erka“ se setkala v Podkrkonoší. Přijely posádky z Polska i Švédska

Účastníci srazu v sobotu ráno vyrazili z hořického Autokempu U Věže na spanilou jízdu do Dvora Králové. Z historického centra pak po obědě „erka“ po jednom vyjížděla ze startovacího oblouku na orientační jízdy po okolí.

Srazu se zúčastnilo 182 majitelů starých škodovek, celkem 400 lidí převážně z České republiky. Přijeli také motoristé z Polska, Slovenska, Německa a jeden dokonce až ze Švédska. „Účast byla nadprůměrná. Většinou se pohybuje kolem 150 posádek, maximem bylo 205 vozů. Akce se moc povedla. Města Hořice a Dvůr Králové nad Labem nám vyšla maximálně vstříc,“ hodnotil sraz Martin Šulc, předseda pořádajícího Škoda 110 R Coupé Clubu.

Pořadatelé každou posádku před výjezdem ze startovacího oblouku vyfotografovali. Účastníci si tak jako vzpomínku na akci odvezli zalaminovaný snímek v pamětním listu. „Je pravda, že bylo velké teplo, ale pořád lepší, než kdyby pršelo. V Podkrkonoší se nám líbilo a rádi bychom se v budoucnu při některém z dalších ročníků vrátili,“ uvedl předseda. 

Cílem každoročního setkání je připomenout si československý vůz, který se u nás i v okolních státech stal legendou. V minulosti se srazy konaly v Náchodě, Chebu nebo Litomyšli. „Od 7. ročníku měníme místo každý rok. Jezdíme po celé republice,“ poznamenal Martin Šulc.

První prototyp kupé Škoda 110 R, který byl odvozený od sedanu Škoda 110, vznikl v roce 1968. Sériově se v Kvasinách začal vyrábět o dva roky později. Za deset let výrobní linky opustilo téměř 60 tisíc vozidel v různých barevných provedeních a doplňkových výbavách. Na základě klasických „erek“ byly vyvinuty také závodní vozy.