Běžně nepřístupná hráz přehrady Les Království a vodní elektrárna se v sobotu 15. dubna otevřou veřejnosti. Elektrárna začala bezemisní elektřinu vyrábět v roce 1923, tři roky po dokončení stavby přehradní nádrže na Labi. Návštěvníci si prohlédnou strojovnu elektrárny, historické secesní interiéry a dozví se zajímavosti z provozu.
Den otevřených dveří se uskuteční od 9 do 15 hodin. Pořádá ho společnost ČEZ ve spolupráci s Povodím Labe, které ve stejný den zpřístupní hráz vodního díla. Komentované prohlídky návštěvníky zavedou na koruny hráze, do podhrází a revizní chodby v hrázi. Všechna místa v rezervačním systému jsou už obsazená. „Pokud by někdo svou rezervaci zrušil, volné místo se v rezervačním systému objeví,“ informovalo Povodí Labe.
Také na prohlídku elektrárny je potřeba se předem registrovat. „Registrovaní návštěvníci ve skupinách po třiceti lidech se mohou těšit na prohlídku všech důležitých vnitřních i venkovních částí elektrárny. Do elektrárny sestoupí po secesním schodišti, ukážeme jim zmodernizovanou strojovnu a vysvětlíme, jak elektrárna funguje,“ sdělil vedoucí provozu elektrárny Petr Tremer.
Zájemci si prohlédnou také potrubí o průměru 26 centimetrů, které z přehrady přivádí vodu do elektrárny. „Při plném výkonu ji obě naše turbíny potřebují tolik, že by olympijský plavecký bazén byl plný za 4:20 minuty,“ upozornil Tremer, který pohádkové elektrárně na horním Labi šéfuje už 25 let.
Turbíny jsou v muzeu
Mezi lety 2005 až 2012 došlo k modernizaci budovy i provozu. Díky nové střeše a venkovnímu nátěru získala stavba zpátky svůj secesní šarm. Ekologickou energii vyrábějí dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2210 kW. „Nahradily původní turbogenerátory z roku 1923. Historické turbíny jako součást národního kulturního dědictví se staly součástí sbírek Národního technického muzea,“ sdělil ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Výše proti proudu Labe se nachází už jen Labská přehrada pod Špindlerovým Mlýnem. Stavba přehrady Les Království s původními náklady 4,7 milionu rakouských korun začala v roce 1910 a kvůli první světové válce trvala deset let. Ve své době to byla největší vodní nádrž v Československu. Elektrárna pracující na třicetimetrovém spádu vodních hladin ročně vyrobí v průměru 8 milionů kWh elektřiny. Pokryje tak spotřebu zhruba 2 300 východočeských domácností.