Aktuality

Naučná stezka Na Stráni vypráví příběh lesa

18. října 2022 | Aktuality , Zpravodaj

 

Téměř pět kilometrů dlouhá naučná stezka Na Stráni nově spojuje části Dvora Králové nad Labem Městskou Podstráň a Žireč. Začíná u vlakového nádraží a končí nedaleko Braunova Betléma. Má celkem 13 zastávek a vede lesními pěšinami po nenáročném terénu. Je vhodná pro rodiny s kočárky i vozíčkáře. Stezku vybudovaly Lesy města Dvůr Králové ve spolupráci s Místní akční skupinou Královédvorsko.

 

Naučná stezka Na Stráni vypráví příběh lesa

Stezka měří 4,8 kilometru, vede po široké zpevněné cestě smíšeným lesem a kopíruje železniční trať z Nové Paky do Jaroměře. Naučné panely představují život v lese, některé zastávky mají interaktivní prvky. Návštěvníci mohou například na otočném kole přiřazovat stopy zvěře nebo se zaposlouchat do hlasů lesa.

Na trase je stanoviště s frotážovým pultem i špalky - chůdy, po kterých mohou děti lézt. „Nechtěli jsme, aby stezka byla zaměřená jen na stromy nebo ptactvo. Má širší téma, je tam od každého něco. Panely informují o zvěři, která v našich lesích žije, a stromech, které u stezky rostou,“ řekl jednatel městských lesů Petr Kupský. Informační cedule se věnují také zadržování vody v krajině nebo tématu odpadků.

Od vlakového nádraží vede po žlutě značené turistické cestě, která je zároveň cyklotrasou. Na jejím konci u dřevěného turistického přístřešku na ni navazuje naučná stezka Půjdem spolu do Betléma. Vybudování stezky Na Stráni stálo více než 600 tisíc korun. Náklady zaplatila dotace z Evropské unie.

Městské lesy díky tomuto projektu budou moci rozšířit aktivity lesní pedagogiky pro základní a mateřské školy. Stezka se pro veřejnost oficiálně otevřela v sobotu 15. října. Symbolickou pásku přestřihli starosta Dvora Králové Jan Jarolím, Petr Kupský a předsedkyně MAS Královédvorsko Alexandra Jiřičková.

Tematická trasa navazuje na naučnou stezku Údolím Hartského potoka, která byla nad dvorskou nemocnicí otevřena na podzim 2019. Také byla výsledkem spolupráce MAS Králodvorsko a městských lesů. „Máme rozpracované další projekty, takže naše spolupráce bude pokračovat dál. Jsme rádi, že společně můžeme rozvíjet region,“ uvedla ředitelka kanceláře MAS Lenka Křížová.