Galerie minerálů, která se ve Dvoře Králové nad Labem otevřela před třemi lety, letos opět významně rozšířila venkovní i vnitřní expozici. Na zahradě si návštěvníci mohou nově prohlédnout originální důlní vozíky, čedičové sloupy a vzniká zde také energetický kruh, kde lidé budou moci relaxovat i meditovat. Oblíbené letní rýžování zlata a českých granátů bude pokračovat také v září.
Na zahradě vzniká energetický kruh s metr a půl vysokým růženínem uprostřed a čedičovými krystaly okolo. „Lidé na nich budou sedět a meditovat. Krystaly jsou přesně seřazené, aby špičkou směřovaly doprostřed. Zároveň to bude sloužit jako relaxační zóna, návštěvníci tu budou moci chodit bosí,“ říká majitel Galerie minerálů Luboš Blaha. Růženín, který bude prostoru dominovat, je na cestě z Indie.
Na trávníku před galerií přibyly důlní vozíky s funkčním kolejištěm. Vozík na uhlí z Malých Svatoňovic váží 480 kilogramů a má objem metr krychlový. Dva menší vozíky z rudných dolů v Příbrami váží 400 kilogramů.
Během letošní sezony se rozrostla také venkovní geologická expozice. Mezi novinky patří čedičové sloupy s polodrahokamy olivíny ze Semilska nebo sopečná hornina melafýr z lomu Doubravice na Jičínsku. Kromě toho se zde nachází čedičové varhany, obří křemen nebo zkamenělý les, prvohorní jehličnany jsou staré přibližně 300 milionů let.
Galerie návštěvníkům v létě opět umožňuje vyzkoušet si na zahradě rýžování zlata a granátů. Zájemcům půjčuje rýžovací talíř, venku mají k dispozici několik kádí s vodou. „Pokud bude vhodné počasí, rýžování budeme nabízet ještě během září,“ naznačuje Luboš Blaha.
Letošní novinkou, která se setkala se značným zájmem, je řezání polodrahokamů na zahradě. Návštěvníci si vyberou a očistí achátové pecky z Mexika nebo křišťálové geody z Maroka, které poté majitel galerie před jejich zraky diamantovým kotoučem rozpůlí. Akce potrvá do konce srpna.
Dvorské muzeum minerálů se otevřelo v červenci 2021. Začínalo se zhruba pěti tisíci vystavenými exponáty, dnes jich tu návštěvníci uvidí přibližně 6 300. Letos se vnitřní expozice rozrostla o tři stovky drahých kamenů. Jedním z posledních přírůstků je 130 kilogramů vážící zkamenělý kmen z Madagaskaru, obdobnou hmotnost má také drúza z pyritu přivezená z Peru. S výstavní plochou téměř dva tisíce metrů čtverečných galerie patří mezi největší v Evropě.