Aktuality

Nová expozice safari parku představuje plazy severní Afriky

23. května 2023 | Aktuality

 

Nové terárium se vzácnými plazy severní Afriky otevřel královédvorský safari park v předsálí pavilonu Vodní světy. V pouštní expozici se zabydlují želvy tuniské, agamy hardún a trnorepi zdobení. S teplotami kolem 50 stupňů Celsia je to nejteplejší místo v zoo.

Nová expozice safari parku představuje plazy severní Afriky

„Panuje zde mimořádně horké a suché klima s výrazným poklesem nočních teplot podobně jako v přírodě. Protože plazi přirozeně vyhledávají teplá místa, modelovali jsme takové zóny v blízkosti skla tak, aby si lidé mohli krásu jeho obyvatel užívat jako na dlani,“ sdělil zoolog Michal Podhrázský.

Umělé skály ukrývají topné kameny a silné výbojky. Odborníci je vytvářeli podle obrázků skal v severoafrickém pohoří Atlas. V expozici se budou, podobně jako v přírodě, střídat období veder a většího chladu. „Tou dobou plazi upadnou do stavu klidu a terárium usne. Jakmile se pak teplota opět vrátí, propuknou k překotné aktivitě. Takové střídání je důležité pro nastartování reprodukce,  v kterou doufáme,“ vysvětlil Michal Podhrázský.

Chov želv tuniských, agam hardún a trnorepů není v zoologických zahradách příliš obvyklý. Důležitý je také z pohledu budoucnosti těchto zvířat. Především populace želv se kvůli nelegálnímu obchodu a pašeráctví zmenšuje. „V Tunisku je zcela běžné koupit mladá zvířata na trzích uprostřed turistických destinací. Jsou to přitom poměrně náročná zvířata. Turisté je nelegálně pašují v zavazadlech a obvykle brzy umírají,“ upozornil dvorský zoolog.

Foto: SPDK/ Simona Jiřičková