Aktuality

Nákup vánočních ozdob z Keni pomáhá africkým komunitám i zvířatům

19. prosince 2022 | Aktuality

 

Vánoční ozdoby vyrobené v Keni si mohou v těchto dnech zakoupit návštěvníci královédvorského safari parku. Pomůžou tím zároveň africkým komunitám a také ohroženým zvířatům. Perličkové dekorace a ozdoby jsou k dostání v zooshopu. Jsou mezi nimi tučňáci, lvi, sloni a další modely afrických zvířat.

Nákup vánočních ozdob z Keni pomáhá africkým komunitám i zvířatům

Keňské ženy vyrábějí dekorace, šperky a ozdoby v rámci projektu BeadWORKS, který v roce 2007 založila nezisková organizace The Northern Rangelands Trust. Sdružuje 1300 korálkářek z 20 etnických skupin, které obývají území o rozloze zhruba 42 tisíc metrů čtverečných.

Nákupem výrobků jim lidé pomáhají získat peníze na obživu a tím i chránit přírodu. „Díky takovému příjmu si mohou místní lidé v Africe dovolit žít ohleduplněji k přírodě a nemusejí vyrážet shánět obživu v buši, ať už jde o lovené maso nebo jiné produkty zvířat. Tím se významně snižuje tlak na ohrožené druhy,“ vysvětlil vedoucí mezinárodních projektů safari parku Jan Stejskal.

V oblastech, kde ženy sdružené v organizaci ozdoby vyrábějí, žijí kriticky ohrožení nosorožci dvourozí, zebry Grévyho nebo žirafy Rothschildovy. „Díky korálkování se zlepšuje finanční situace místních rodin, které tak nemusejí za výdělkem docházet do větších sídel a svou přítomností v komunitních rezervacích zamezují pytlákům v pronásledování zvířat,“ zmínil další pozitivní aspekt Jan Stejskal.