Aktuality

V březnu začne stavba cyklostezky ze Stanovic do Žirče

4. března 2023 | Aktuality

 

V nejbližších dnech začne stavba 1800 metrů dlouhého úseku Labské cyklostezky ze Stanovic do královédvorské části Žireč za 27 milionů korun. Bude to nejdelší prodloužení cyklostezky v Podkrkonoší od dokončení 26 kilometrů dlouhé úseku z Hradce Králové do Kuksu v roce 2013. Stavba potrvá do příštího roku.

V březnu začne stavba cyklostezky ze Stanovic do Žirče

Práce by měly začít v nejbližších dnech, příští týden dojde k předání staveniště. Na trase budou tři propustky a také pětadvacetimetrová lávka přes Labe nedaleko Domova sv. Josefa v Žirči. Asfaltová stezka bude tři metry široká, je navržená jako smíšená pro pěší a cyklisty.

„Stavební práce potrvají do roku 2024, do doby realizace se totiž promítne i nezbytná zimní technologická přestávka,“ uvedl dvorský místostarosta Jan Helbich.

Dvůr Králové investici vysoutěžil za necelých 27 milionů korun. Od Královéhradeckého kraje získal čtyři miliony, dalších 17 milionů korun chce získat z Evropské unie. „Rada města schválila podání žádosti o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu,“ potvrdil Jan Helbich.

Prodloužení cyklostezky směrem ke Dvoru Králové by mělo být dalším impulze pro cestovní ruch v Podkrkonoší. Z Hradce Králové se po asfaltové trase kopírující tok Labe vydá do Kuksu každoročně desetitisíce výletníků.

Labská cyklostezka je mezinárodní dálková trasa vedoucí od pramene Labe v Krkonoších do německého Cuxhavenu na břehu severního moře. Její celková délka dosahuje 1 300 kilometrů, na českém území měří 370 kilometrů a prochází přes čtyři kraje. Část z Hradce Králové do Kuksu patří mezi nejdelší souvislé úseky u nás. Nejvíce úseků v režimu cyklostezky bez automobilové dopravy je v Ústeckém kraji.