Aktuality

Vánoční strom na dvorském náměstí se poprvé rozsvítí už v pátek

24. listopadu 2022 | Aktuality

 

Netradičně už v pátek 25. listopadu se rozsvítí vánoční strom na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem. Třináctimetrový smrk je ozdobený novými světelnými řetězy a dekoracemi. Už ráno v centru města začne adventní trh a v 15 hodin kulturní program. Kromě žáků z místních škol na pódiu vystoupí zpěvačka Zuzana Stirská s kapelou Fine Gospel Time.

 

Vánoční strom na dvorském náměstí se poprvé rozsvítí už v pátek

Vánoční strom se rozsvítí v 18.30 hodin. Některé ozdoby na něj vyrobili žáci ze Základní umělecké školy R. A. Dvorského. Dekorace, které mají připomínat tradici výroby skleněných ozdob ve Dvoře Králové, děti tvořily víc jak měsíc.                                                      

„Základem ozdob je průhledná koule z plexiskla a uvnitř jsou umístěny například hvězdy, ryby, andílci, sněhuláci a řada dalších předmětů připomínajících Vánoce. Jsou vyrobeny z papíru metodou kašírování. Vše je samozřejmě přizpůsobeno tomu, aby ozdoby odolaly klimatickým podmínkám,“ vysvětlil pedagog umělecké školy Jiří Holan.

Stejně jako v minulých letech nechybí u stromu Královédvorský betlém z dílny Taťány Ruprichové.  V horní části náměstí a u morového sloupu bude 20 menších stromků, který ozdobí děti z mateřských, základních a speciálních škol, Domu dětí a mládeže Jednička a Mateřského centra Žirafa.

Od 15 hodin na náměstí T. G. Masaryka zahraje Plechband a klarinetové kvarteto Klasa ze ZUŠ R. A. Dvorského, pěvecké sbory Lipnice a Carpe Diem s kapelou Hsong. Program vyvrcholí v 17.30 koncertem Zuzany Stirské se skupinou Fine Gospel Time.

Zuzana Stirská začínala v Divadle Semafor po boku principála Jiřího Suchého jako dvanáctiletá dívka. Původně dvanáctičlenný sbor Fine Gospel Time založila v roce 1999 a v té době byl prvním ryze českým gospelovým souborem. Zpěvačka si upravila klasické gospely a zařadila do repertoáru i skladby od českých autorů.

Rozsvícení vánočního stromu se do Dvora Králové vrací po dvouleté pauze, zaviněné covidovou pandemií. „Akci jsme netradičně připravili již na pátek před první adventní nedělí, důvodem je bohatý vánoční trh, který bude na náměstí od rána probíhat. Věříme, že i díky tomu Královédvoráci během dne na náměstí zavítají,“ řekl starosta Jan Jarolím.