Aktuality

Novou atrakcí dvorské Galerie minerálů je kostra mořského ještěra

18. září 2023 | Aktuality

 

Čtyřmetrovou kostru pravěkého mořského plaza mosasaura si nově mohou prohlédnout návštěvníci Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Její majitel Luboš Blaha fosilii sestavil z 200 kostí. Afričané ji náhodou našli na Sahaře. Mosasaurus žil před zhruba 70 miliony lety a patřil mezi nejobávanější mořské predátory.

 

Novou atrakcí dvorské Galerie minerálů je kostra mořského ještěra

„Nestává se běžně, aby se našla takto zachovalá kostra pravěkého ještěra. Získat ji byla jedinečná příležitost, které se nemusí opakovat. V galerii už máme vystavenou hlavu mosasaura a další paleontologické nálezy,“ řekl Luboš Blaha.

Sto kilogramů vážící exponát měří 4,5 metru a skládá se z 200 kostí. Když zkamenělou kostru Afričané našli, z písku koukala pouze část obratle. Většina kostí byla rozlámána na několik kousků, zrekonstruování kompletní kostry včetně ploutví a ocasu trvalo několik měsíců.

Očíslované kosti přišly do Dvora Králové v několika bednách. Luboš Blaha ještěra sestavoval přibližně týden, některé kůstky musel slepit lepidlem. Kostru podpírá železný rám, který si sběratel nechal v Africe svařit.

Mosasaurus patřil mezi největší pravěké vodní ještěry. Speciální zavěšení spodní čelisti mu umožňovalo rozkousnout obrovské kusy kořisti. Některé kostry byly objeveny se zbytky žraloků a velkých vodních ptáků. V roce 2015 si mosasaurus „zahrál“ ve filmu Jurský svět, kde je chovaný v zábavním parku.

Galerii minerálů se otevřela v létě 2021. Ve 135 vitrínách je přes šest tisíc exponátů z celého světa. Většina pochází ze sbírky Luboše Blahy, který drahé kameny sbírá 40 let. Od letošního ledna galerie vystavuje raritní kus krystalovaného zlata, který se našel v kalifornském dole v roce 1979.