Aktuality

Galerie minerálů vystavuje unikátní zlato z kalifornského dolu

8. ledna 2023 | Aktuality

 

Obří kus krystalovaného zlata, který před víc jak 40 lety prospektoři našli v kalifornském dole Oriental mine, je od první lednové soboty vystavený v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Plechy a krystalky ryzího zlata vyrůstají z dutin křemene. Exponát má díky jedinečnému tvaru a velikosti hodnotu několika milionů korun, vystavený zůstane minimálně do léta.

Galerie minerálů vystavuje unikátní zlato z kalifornského dolu

Zlato bylo objeveno v roce 1979 v dnes již zavřeném dole u kalifornského města Sacramento. Celou dobu ho vlastnil majitel dolu Don Dickey, který před sedmi lety zemřel. Teprve nedávno se ho pozůstalí rozhodli prodat. Koupil ho od nich majitel dvorské galerie a sběratel drahých kamenů Luboš Blaha.

Exponát, který na konci 70. let vzbudil mezi odborníky senzaci a psalo se o něm v novinách i časopisech, poprvé viděl na loňské výstavě v německém Mnichově. „Je to jeden z nejlepších vzorků zlata, který se v dole kdy našel. Proto si ho majitel celou dobu nechal,“ uvedl Luboš Blaha.

Celý exponát váží přes čtyři kilogramy, samotné zlato zhruba 500 gramů. Zájem o jedinečný kousek mělo Přírodovědné muzeum z Los Angeles, které z koupě nakonec vycouvalo. „Je to jeden z nejkrásnějších vzorků zlata, který jsem kdy viděl. Nevím o tom, že by v jiné české galerii bylo něco podobného k vidění. Je to taková celebrita mezi zlaty,“ poznamenal mineralogický publicista Marcel Vanek.

Zlato zůstane ve dvorské Galerii minerálů vystavené minimálně do léta. Galerie je do konce března otevřená pouze o víkendech a svátcích.