Aktuality

V safari parku se vylíhlo první mládě miniaturního sokolíka

4. srpna 2023 | Aktuality

 

Historicky první mládě miniaturního dravého ptáka sokolíka afrického si hýčkají ošetřovatelé královédvorského safari parku. Pravděpodobně se jedná o vůbec první odchov v českých a slovenských zoo. Sokolík je jedním z nejzajímavějších mláďat, která letos ve Dvoře Králové přišla na svět.

V safari parku se vylíhlo první mládě miniaturního sokolíka

Ptáče po vylíhnutí vážilo pouhých pět gramů. „Mládě je v líhni v péči chovatelů, dobře přijímá nabízenou potravu a zatím zdárně roste,“ říká zoolog Michal Podhrázský. Raritní přírůstek pracovníci zahrady krmí kousky holátek každé dvě hodiny, a to od šesti ráno do deseti večer.

Chovu sokolíků afrických se věnuje pouze hrstka zoologických zahrad. V zařízeních sdružených ve světové databázi ZIMS žije jen přes 80 jedinců. Dvůr Králové nad Labem je v České republice jedinou zoo. Dospělí jedinci zde jsou od loňského jara. Na celém světě se v loňském roce vylíhlo šest mláďat.

Sokolík je nejmenším dravým ptákem Afriky. Dospělí jedinci neváží víc než 80 gramů. Živí se hmyzem, ještěry a drobnými hlodavci. Vyskytují se na východě a jihozápadě černého kontinentu.

Foto: Safari Park Dvůr Králové / Helena Hubáčková