Aktuality

Safari park posiluje chov vzácných antilop. Získal dva nové samce

15. února 2023 | Aktuality

 

O dva samce antilop, které jsou v přírodě ohrožené nebo zcela vyhynuly, posílil chov safari park ve Dvoře Králové nad Labem. Z Liberce získal samce antilopy koňské, až z Francie dorazil přímorožec šavlorohý. Chov obou druhů má na východě Čech dlouhou tradici, zahrada dokonce několik antilop narozených ve Dvoře Králové vrátila zpátky do Afriky.

Safari park posiluje chov vzácných antilop. Získal dva nové samce

Sedmnáctiměsíční samec antilopy koňské Mateo přijel do z liberecké zoo. „Měl by se stát novým chovným samcem našeho stáda,“ uvedl zoolog Luděk Čulík. Antilopa koňská má nebojácnou povahu, v případě ohrožení umí na nepřítele zaútočit. V zoologických zahradách není k vidění příliš často, její chov je náročný. 

Safari park chová největší skupinu antilop koňských v Evropě, celkem 14 zvířat. „Naše zvířata žijí ve dvou stádech. Chovné je v pěší části zahrady, záložní skupina samců obývá poslední část Afrického safari Josefa Vágnera,“ upřesnil Čulík. Se 400 odchovanými mláďaty patří dvorská zoo mezi nejvýznamnější chovatele na světě.

Mezi lety 1994 a 2008 odešlo na jih Afriky z Podkrkonoší 29 antilop. Nejvýznamnější je projekt obnovy populace ve svazijských rezervacích Mlilwane a Mkhaya, odkud před tím tento druh zcela vymizel.

Safari park také doplnil stádo přímorožců šavlorohých, nového samce získal z Francie. Ve volné přírodě člověk šavlorožce vyhubil. Zachránit se je povedlo díky chovu v zoologických zahradách a dalších zařízeních, ze kterých se zvířata postupně vrací do severní Afriky. „Návraty přímorožců šavlorohých jsme podpořili poskytnutím dvou samic. V roce 1999 zamířily do Tuniska,“ poznamenal Luděk Čulík.

Přestože se v safari parku narodilo 145 mláďat, v posledních letech se chov kvůli hledání vhodných plemeníků nerozvíjel. To se změnilo teprve vloni, kdy zoo získala prvního samce. Posílení o dalšího  představuje restart v chovu těchto zvířat.