Aktuality

Manévry s teplotami a samci přinesly úspěch. Narodili se vzácní hroznýši

8. září 2023 | Aktuality

 

Královédvorský safari park si připsal další pozoruhodný chovatelský úspěch. Poprvé v historii se zde narodila mláďata endemického hroznýše psohlavého. Dvě samice přivedly na svět jedenáct mláďat. Chovatelé kvůli tomu manévrovali s teplotami v teráriu a stěhovali samce.

Manévry s teplotami a samci přinesly úspěch. Narodili se vzácní hroznýši

„Museli jsme samce opakovaně na různé časové úseky připouštět k samicím a zase ho z terária přemisťovat. Hadům jsme také sezonně zajistili pokles teplot, který zaznamenávají i v přírodě,“ vysvětlil zoolog Michal Podhrázský.

Safari park chová hroznýše psohlavé v pavilonu Ptačí svět od roku 2019, samice zabřezly letos na jaře. V období chladu vhání speciální mechanismus do místnosti s teráriem čerstvý vzduch z venku. Teplota během zimy klesá na zhruba dva měsíce k 17 stupňům Celsia. Naopak v létě šplhá lokálně i víc než na čtyřicítku.

Mláďata měří zhruba 30 centimetrů. Na rozdíl od dospělých jsou velmi výrazně zbarvení. Chovatelé je zatím umístili do zázemí, kde je rozkrmí. Až bude vše fungovat bez obtíží, mláďata se přesunou do terária v Ptačím světě, kde je uvidí i návštěvníci.

Foto: Safari Park Dvůr Králové/ Helena Hubáčková