Aktuality

Výstava připomíná 160 let dvorského Sokola. K vidění jsou prapory i kroje

17. října 2023 | Aktuality

 

Historii Tělocvičné jednoty Sokol Dvůr Králové nad Labem, která si letos připomíná 160 let od vzniku, přibližuje nová výstava Sokolové pod Zvičinou ve staré radnici na dvorském náměstí T. G. Masaryka. K vidění jsou sokolské prapory, kroje nebo pamětní knihy. Připravili ji pracovníci Městského muzea Dvůr Králové ve spolupráci s místní jednotou, potrvá do 3. prosince. 

Výstava připomíná 160 let dvorského Sokola. K vidění jsou prapory i kroje

Je to třetí výstava o dvorském Sokolu od roku 1989. První se konala v roce 1993, další v roce 2008. Kromě panelů pojednávajících o historii spolku a významných osobnostech si návštěvníci mohou prohlédnout sto let staré sokolské kroje, prapory, pamětní knihy ze začátku 20. století, kroniky, odznaky, ale také dokumenty připomínající účast dvorské jednoty na všesokolských sletech.

„Na výstavě představujeme řadu materiálů, které se do našich rukou dostávají postupně. Po roce 1948, kdy totalitní režim Sokol zakázal, členové jednoty schovali spoustu předmětů a dokumentů u sebe doma a díky tomu se nám dochovaly,“ uvedla vzdělavatelka dvorské jednoty Pavlína Špaténková, která se dlouhodobě zabývá historií Sokola. Je také spoluautorkou knihy Sokolové pod Zvičinou, jež vyšla letos na jaře.

Výstava zachycuje i pohnuté osudy jednoty, její členové byly v průběhu 20. století často pronásledováni, především komunistickým režimem. „Historie dvorské jednoty je tak pohnutá, jako jsou pohnuté dějiny našeho státu. Členové Sokola vždy patřili k významným a velice aktivním občanům Dvora Králové. Proto byli často vystavování perzekucím, ať už v roce 1938, 1948 nebo 1968,“ připomněla ředitelka městského muzea Alexandra Jiřičková.

Ve Dvoře Králové se začalo cvičit už v roce 1862, stanovy byly schváleny o rok později. Sokolové jsou druhým nejstarším spolkem ve městě, starší je pouze pěvecký spolek Záboj založený v roce 1861. Dvorský sokol se stal desátou tělocvičnou jednotou v zemi. Začínal s 80 členy, prvním starostou byl mlynář Jan Pacák.

V sokolovně, kterou jednota získala v roce 1896, byl během první světové války lazaret červeného kříže. Mobilizováno bylo téměř 300 sokolů, někteří vstoupili také do legií a přispěli ke vzniku samostatného Československa. Dvorská jednota je od roku 1885 součástí sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy, v současnosti má 500 členů.