Aktuality

Návštěvnost Kuksu kopíruje loňský rok. V sobotu hospitál přivítá Vinobraní

6. září 2023 | Aktuality

 

Barokní hospitál Kuks má nakročeno k obdobné návštěvnosti jako v minulém roce. Od zahájení sezony na jeden z prohlídkových okruhů vyrazilo téměř 50 tisíc zájemců. V loňském roce památka překročila šedesátitisícovou návštěvnost. O víkendu se na Kuksu uskuteční jedna z nejoblíbenějších akcí – 17. ročník Vinobraní.

Návštěvnost Kuksu kopíruje loňský rok. V sobotu hospitál přivítá Vinobraní

V červenci a srpnu si památka meziročně v každém měsíci o zhruba tisíc návštěvníků pohoršila. Naopak poměrně silné bylo jaro. Ve srovnání s loňským rokem přišlo více lidí jak v dubnu, tak v květnu. Nárůst v obou měsících byl o přibližně tisíc výletníků.

„Víceméně jsme na stejné návštěvnosti jako v loňském roce. Pozitivně se odrazilo snížení vstupného pro školní zájezdy, které k nám po dvou letech zase začaly ve větší míře jezdit,“ uvedl kukský kastelán Libor Švec.

O prázdninových měsících podle něj návštěvnost charakterizovaly velké výkyvy. „Horké dny se projevily na nižším zájmu, naopak třeba začátkem srpna, kdy panovalo chladnější počasí, byly některé dny výjimečně silné,“ vysvětlil Libor Švec. Velký ohlas měly koncerty, muzikály a divadelní představení, které se v hlavní sezoně na Kuksu konaly. „Téměř vždy byly vyprodané,“ dodal kastelán.

V roce 2022 si vstupenku na jeden ze čtyř prohlídkových okruhů zakoupilo přes 60 tisíc lidí, byla to nejlepší návštěvnost od roku 2020. Hospitál ji letos podle všeho zopakuje. Kuks zůstává nejnavštěvovanější státní památkou v Královéhradeckém kraji. Na druhém místě je zámek v Ratibořicích, který letos dosud přilákal 36 tisíc turistů.

V sobotu Kuksu přivítá tradiční zářijové slavnosti vína a burčáku. Sedmnáctý ročník Vinobraní začne v 10 hodin. Zúčastní se ho 25 českých a zahraničních vinařů, návštěvníci budou moci ochutnávat stovku různých vín. Ve 13. hodin poteče po kaskádovém schodišti víno jako v dobách hraběte Šporka.

V barokním areálu bude celý den probíhat řemeslný jarmark, na nádvoří vystoupí zpěvák Martin Chodúr nebo chrudimská kapela Wječná Žízeň.