Aktuality

Historie Tiby a obrazy Heshama Malika. Muzeum uvede dvě výstavy

13. února 2023 | Aktuality

 

Hned dvě výstavy otevře tento týden Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem. Ve špýcharu bude od úterý 14. února k vidění výstava mapující historii národního podniku Tiba, ve čtvrtek začne ve Staré radnici přehlídka obrazů mezinárodně uznávaného výtvarníka Heshama Malika.

 

Historie Tiby a obrazy Heshama Malika. Muzeum uvede dvě výstavy

Městské muzeum v roce 2015 ve spolupráci s bývalým ředitelem Tiby Josefem Jiránkem uspořádalo výstavu o historii významné dvorské textilky. Letos, kdy uplyne 30 let od založení akciové společnosti Tiba, se ji rozhodlo zopakovat. Ve špýcharu muzea potrvá do 19. března.

Návštěvníci si prohlédnou dobové dokumenty, certifikáty, fotografie a vzorky tkanin. Tiba navázala na 250letou tradici textilního tisku ve Dvoře Králové a svého času byla největším bavlnářským podnikem u nás. Ještě v roce 2005 zaměstnávala v závodech na Královédvorsku 1200 lidí, o čtyři roky později ztrátová výroba definitivně skončila.

 

Oslava lidských příběhů

Čtvrteční vernisáží v 17 hodin začne ve Staré radnici na náměstí T. G. Masaryka výstava Heshama Malika. V České republice usazený rodák z Bahrajnu vyrůstal v Indii, žil ve Spojených Arabských Emirátech, v Kanadě a Africe. Absolvent kanadské univerzity Waterloo má za sebou více než sto samostatných výstav, zaměřuje se na současné umění a design.

Hesham Malik ve svých dílech zobrazuje příběhy lidí z celého světa. Jeho obrazy jsou oslavou každodenních silných lidských příběhů. V roce 2015 ho newyorská umělecká revue Art Tour International zařadila mezi mistry současného umění. Ve stejné době výtvarníka ocenila královská rodina v Dubaji za významný přínos světovému trhu s uměním.

„Umělecká díla, která Hesham vytváří, jsou hluboká a provokují k zamyšlení. Mají schopnost upoutat vaši pozornost. Nutí člověka přemýšlet, co chce, abyste prostřednictvím každého obrazu cítili,” řekla na jeho adresu sběratelka umění Judie Amoah ze skotského East Kilbride. Výstava ve dvorském muzeu potrvá do 23. dubna.