Aktuality

Další nosorožec dvourohý. V safari parku se za rok narodilo už třetí mládě

6. března 2023 | Aktuality

 

Nevídaný boom v chovu nosorožců dvourohých zažívá safari park ve Dvoře Králové nad Labem. Za jediný rok se tu narodilo už třetí mládě, zatím poslední samec před několika dny. Takovou statistikou se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Celkově je to 58. nosorožec narozený v Podkrkonoší.

Další nosorožec dvourohý. V safari parku se za rok narodilo už třetí mládě

„Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilogramů,“ sdělil dvorský zoolog Jiří Hrubý. Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kam safari park v minulosti vrátil několik nosorožců.

Jakmile to podmínky dovolí, samec i s matkou začne vycházet do venkovního výběhu. Novopečeným otcem je samec Embu, který na východ Čech přijel v roce 2020 z britského Chesteru. Matkou je zkušená sedmnáctiletá samice Maisha, odchovala už několik potomků.

Loni v únoru se ve Dvoře Králové narodil samec Kyjev, v prosinci pak prvorodička Molly přivedla na svět malou samici.

Safari park je světovou velmocí v chovu kriticky ohrožených nosorožců dvourohých. V současnosti zde žije patnáct zvířat, to je nejvíc ze všech zoologických zahrad. Dvorská zoo dosud odchovala 49 mláďat nosorožců dvourohých, kromě Rwandy je v minulosti vrátila také do Tanzánie.