Aktuality

Africké dny navštívilo 43 tisíc lidí. Celníci z Konga převzali protipytláckého psa

30. července 2024 | Aktuality

 

Týdenní přehlídka africké kultury, gastronomie a módy v královédvorském safari parku přilákala 43 tisíc návštěvníků. Jedním z vrcholů Afrických dnů bylo symbolické předání protipytláckého psa Avatara celníkům z Konga, kde bude od podzimu pomáhat hledat pašovanou slonovinu a další části zvířat.

Africké dny navštívilo 43 tisíc lidí. Celníci z Konga převzali protipytláckého psa

Rok a půl starého belgického ovčáka předala celníkům kynoložka Hana Böhme z projektu Malina pro slona a ředitel safari parku Přemysl Rabas. „Boj s pytláky je nekonečný, ale nikdy nesmíme polevit. Jsem rád, že díky podpoře našich příznivců můžeme v safari parku podporovat i projekty jako Malina pro slona,“ uvedl Rabas.

Dvorský safari park poskytl vzorky zvířat pro výcvik Avatara, například srsti okapi, šimpanzů nebo antilopy bongo. Projekt Malina pro slona zoo podporuje už dva roky. Belgický ovčák bude působit na letišti v hlavním městě Brazzaville. „V prostorách, kde popojíždějí zavazadla, bude vyhledávat jakýkoli kontraband,“ sdělil celník Mbon Waye Doniam.

Nejčastěji se v Kongu pašují luskouni, slonovina nebo kůže vzácných antilop. Podle odhadů pytláci v Africe každý den kvůli slonovině, po které je na černém trhu velká poptávka, zabijí sto slonů. „Pytláctví je nadále velký problém. Pozorujeme odklon od surové slonoviny a dalších produktů k hotovým výrobkům, jako jsou náramky a trofeje. Množství případů ale roste,“ uvedl celník Freddy Zeguel Pakel.

Oba Afričané přijeli do České republiky před několika dny a zůstanou zde přibližně měsíc. Během pobytu se učí pracovat s Avatarem. „Je důležité, aby ho opravdu poznali. Je to hodně sebevědomý, tvrdý pes, který není pro každého,“ řekla kynoložka Hana Böhme. Projekt Malina pro slona založila v roce 2014. O rok později odcestoval do Konga první belgický ovčák ve varietě malinois, podle níž je projekt pojmenovaný.

Avatar se do chudé africké země vydá na podzim, až bude mít vyřešené veterinární prohlídky a bude pro něj v Brazzaville připravené zázemí. Detekční psi žijí v přísně hlídaném objektu s výběhem. Pracují nebo trénují každý den. Ve městě také prohledávají zastavená auta a s celníky i policisty vyrážejí do národních parků.