Několik žadatelů z Podkrkonoší uspělo v krajském dotačním programu na podporu udržitelného cestovního ruchu. Dojde například k obnově lesní stezky v Lázních pod Zvičinou, destinační společnost Podzvičinsko získala 300 tisíc korun na vznik nové naučné stezky v regionu. Návštěvníci ji najdou na vrchu Gothard v Hořicích.
Téměř 300 tisíc korun půjde na obnovu lesní stezky v Lázních pod Zvičinou, stejnou částku získá spolek Podzvičinsko na vybudování nové naučné stezky s inovativními metodami. „Na vrchu Gothard v Hořicích bude instalována elektronická informační cedule a budou také osazeny interaktivní prvky v podobě QR kódů, které nezasahují do krajiny,“ říká manažerka Podzvičinska Monika Benešová.
Elektronická informační cedule bude propagovat Hořice jako město kamenné krásy, ale zároveň také jako místo spojené s tradičními akcemi či výroby, jako jsou slavné motocyklové závody nebo hořické trubičky. Interaktivní naučná stezka povede po stopách husitské bitvy v roce 1423. „Součástí bude například hledání míst spojených s touto událostí pomocí QR kódů,“ doplňuje manažerka.
Infocedule propojená s portálem Podkrkonoší.eu představí návštěvníkům turistické cíle v celém regionu a také přinese jednoduché pokyny, jak se chovat v turistických lokalitách. U stanoviště bude navíc umístěný koš na tříděný odpad, který zde v současnosti chybí. „Cílem je koncentrovat turistické informace na jednom místě, využívat elektronické nástroje a nezaplavovat tak území množstvím jednotlivých cedulí, ukazatelů a dalších prvků,“ poznamenává Monika Benešová.
Kuks získal 77 tisíc korun na obnovu turistického značení v obci a na naučné stezce Půjdem spolu do Betléma, Miletín obdrží více než 40 tisíc korun na obnovu a dovybavení Naučné stezky K. J. Erbena, Třebihošť pořídí turistické prvky mezi Cestou K. J. Erbena a K. V. Raise za 56 tisíc korun.
Královéhradecký kraj mezi 20 úspěšných žadatelů rozdělí celkem 3,6 milionu korun. Peníze půjdou na terénní úpravy stezek, obnovu a vznik turistických tras nebo informačních systémů. Dotační program na podporu udržitelného cestovního ruchu hejtmanství vyhlásilo poprvé. Původní částku navýšilo o 1,6 milionu korun. O dotace se ucházelo 26 žadatelů.
„Finanční podpora cestovního ruchu je nezbytná pro rozvoj turistiky, která přináší mnoho příležitostí pro místní podnikatele, posiluje ekonomiku v našem regionu, vytváří nové pracovní příležitosti, zlepšuje kvalitu života místních obyvatel a brání vysídlování venkovských oblastí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast sociálních věcí, kultury a cestovního ruchu.
Foto: Město Hořice, Město Miletín, DMO Podkrkonoší