Aktuality

Dvůr Králové chystá revitalizaci parku Schulzovy sady

21. března 2023 | Aktuality

 

Celkovou revitalizaci parku Schulzovy sady připravuje Dvůr Králové nad Labem. Zahrnovat má opravu cestní sítě, veřejného osvětlení, výměnu mobiliáře nebo rekonstrukci altánu. Podél potoka by mohla vzniknout náplavka. V dubnu bude hotová koncepční studie, pak město bude moci žádat o dotace.

Dvůr Králové chystá revitalizaci parku Schulzovy sady

V loňském roce vznikly v dolní části největšího dvorského parku dvě průtočné tůně a griloviště. Dětské a workoutové hřiště doplnila zemní trampolína. K vodním plochám se také přesunul pomník Antonína Schulze. Podle dvorského spisovatele a zakladatele zdejšího muzea je park pojmenován.

Minulý týden se přímo v parku uskutečnilo setkání s architekty, kteří studii připravují. Do konce března potrvá internetové dotazníkové šetření, ve kterém město sbírá podněty a nápady od obyvatel. „Přírodní a historická hodnota parku by měla zůstat zachována, ale chceme ho doplnit o nové funkce. Zabýváme se propojením parku s okolí. Největší handicap je v cestní síti, které dnes neslouží lidem, jak by měla,“ sdělil architekt Vratislav Ansorge ze společnosti City Upgrade.

Prostor by měly oživit nové prvky. Autoři studie například přišli s nápadem umístit do horní části lesoparku s výhledem na město dřevěnou platformu, ke které povede cesta po hraně svahu. „Studie se zabývá také možným rozšířením parku podél toku Hartského potoka. Od veřejnosti zaznívá požadavek na zpřístupnění potoka, tedy vytvoření náplavky,“ uvedl dvorský místostarosta Vítězslav Šturma.

Studie bude hotová v dubnu, pak město zažádá o evropské dotace. Ještě na jaře začne rekonstrukce  betonového mostu ve Školní ulici za 6,5 milionu korun, který spojuje park s centrem Dvora Králové. Dvůr Králové už vysoutěžil stavební firmu. Stavaři také upraví prostor za novou lávkou a napojí ji na páteřní dlážděnou stezku.