Aktuality

Kazatelna a Čočka. Centrum Hořic ozvláštnily sochy Čestmíra Sušky

26. června 2023 | Aktuality

 

Do Hořic v Podkrkonoší se vrátila přehlídka umění ve veřejném prostoru U_mění Hořice, která se koná od roku 2021. Na náměstí Jiřího z Poděbrad naproti Městskému muzeu jsou vystavené dvě instalace významného českého výtvarníka Čestmíra Sušky: Kazatelna a Čočka.

Kazatelna a Čočka. Centrum Hořic ozvláštnily sochy Čestmíra Sušky

Absolvent pražské AVU dává nový smysl starým cisternám a kovovým nádobám. Na českou výtvarnou scénu vstoupil na přelomu 70. a 80. let. Mezi roky 1987 až 1991 byl členem slavné umělecké skupiny Tvrdohlaví. Kromě vlastní tvorby se zabývá organizováním výstav. V roce 2017 založil Festival m3/Umění v prostoru.

Čestmír Suška původně pracoval hlavně se dřevem. Kov začal být v jeho tvorbě dominantním materiálem po roce 2005, kdy se vrátil ze stáže v americkém Vermontu. Do starých kovových nádob vyřezává ornamentální vzory a ponechává přirozenou patinu materiálu. Rez odkazuje na původní funkci předmětu. Známé jsou Suškovy ocelové cisterny - rozhledny.

Na sobotní vernisáži U_mění Hořice představila Kristýna Täubelová interaktivní výtvarně-divadelní instalaci o světě společenství včel medonosných a Matouš Lipus zpřístupnil historicky i umělecky významné prostory Wagnerovy vily.

Přehlídku umění v říjnu ukončí koncert hudebního skladatele Miro Thóta a hudebníků Dystopic Requiem Quartetu. Představí skladby inspirované různými zajímavými místy.