Aktuality

Dvůr Králové má první singletrack, sjedou ho i děti

24. října 2022 | Aktuality , Zpravodaj

 

První oficiální stezka pro horská kola, takzvaný singletrack, vznikla v lese nad nemocnicí ve Dvoře Králové nad Labem. Modrý trail měří 850 metrů, zvládnou ho projet začátečníci i děti. Trasu tvoří klopené zatáčky a terénní vlny. V provozu zůstane do poloviny listopadu, po zimní pauze se znovu otevře od března.

Dvůr Králové má první singletrack, sjedou ho i děti

Zhruba metr široká jednosměrná trasa respektuje přírodní terén a nenarušuje ráz lesa. Je navržena tak, aby jezdci minimálně brzdili a využívali hlavně terénní vlny a klopené zatáčky.

„Je to jednoduchý a přehledný flow trail, který zvládnou projet prakticky všichni. Obtížnost si jezdci volí tím, jak rychle jedou. V menší rychlosti je bezpečný i pro menší děti a začátečníky, vyšší rychlost dodá zábavnost i pro zkušené bikery,“ říká Jan Rejl ze společnosti Trutnov Trails, která stezku vybudovala.

Výstavba trvala zhruba měsíc. Celou trasu projel malý bagr, podklad tvoří zhutněná zemina. Je konstruovaná tak, aby nedocházelo k vodní erozi. „Trail by neměl být příliš náročný na údržbu. Spočívat bude hlavně v úklidu listí a větví, případně se upraví některá vyježděná místa,“ poznamenal Jan Rejl.

Modrý trail zůstane v provozu do 15. listopadu, po zimní přestávce se znovu otevře v březnu. Nad nemocnicí dosud byly amatérsky vyježděné trasy. Dvůr Králové za vybudování prvního singletracku zaplatil 351 tisíc korun. „Traily jsou velmi populární záležitostí, proto jsme se rozhodli vyjít vstříc cyklistickým nadšencům, kteří rádi jezdí v terénu, navíc lokalitu nad nemocnicí již využívali,“ sdělil dvorský místostarosta Jan Helbich.

Trasu bude spravovat cyklistický oddíl Carla.kupkolo.cz Dvůr Králové ve spolupráci s městskými lesy. „Myslím si, že díky tomuto trailu se nám povede přilákat více dětí k horské cyklistice,“ řekl Luděk Novotný z oddílu Carla.kupkolo.cz.

Město plánuje další singletracky nad nemocnicí. „Pokud se uživatelé trailů budou v lese chovat s pokorou, máme předjednáno, že bychom za nějaký čas mohli postavit další podobnou stezku. A nemusela by být poslední,“ naznačil místostarosta Jan Helbich. Hotová je studie na další dvě trasy.