Aktuality

Hořické muzeum ukazuje zrestaurované textilní poklady

23. ledna 2024 | Aktuality

 

Celkem třináct vzácných textilních předmětů z 18. a 19. století představuje na nové výstavě Městské muzeum v Hořicích. K vidění jsou krumplované čepce, zástěry a šátky venkovských žen nebo kabát, který patřil k tradičnímu mužskému kroji v Podkrkonoší. Výstava potrvá do konce března.

Hořické muzeum ukazuje zrestaurované textilní poklady

Textilní sbírka muzea začala vznikat před více než sto lety a dnes čítá 2 500 předmětů. Její správkyně Milada Ryšánková, která s hořickým muzeem spolupracuje od roku 2013, ze sbírky vybrala 13 nejzajímavějších předmětů. Během čtyř let je postupně zrestaurovala Zuzana Červenková. „Na zrestaurování tohoto textilu jsme dostali velkou finanční podporu z ministerstva kultury i od města Hořice,“ sdělila ředitelka městského muzea Petra Zachovalová.

Největší vzácností je indigově barvená a bíle vyšívaná zástěra z přelomu 18. a 19. století. Motivy kvítků doplňuje karmazínová výšivka červené barvy. „Jedná se o lněné plátno tkané na domácím stavu a také příze je nepochybně lněného původu. Je to velmi vzácné. Zástěra se zachovala v dobrém stavu, celá hlavní plocha je neporušená,“ uvedla Milada Ryšánková. Důvodem, proč se těchto oděvů dochovalo velmi málo, je i to, že je ženy nosily takzvaně do roztrhání.

Krumplované čepce byly v první polovině 19. století naopak tradiční součástí svátečního oblečení vdaných a majetných venkovských žen. Vyšívány byly zlatou nebo stříbrnou kovovou nití. Ze stejného období pochází kanduše, což byly dívčí a ženské šaty skládající se z měkkého živůtku sešitého se sukní. Vystavené jsou také dvoudílné hedvábné dámské šaty a zelený mužský kabát redingotového typu z kvalitního vlněného sukna.