Aktuality

Most ze svářkové oceli v Kuksu je unikát

12. června 2023 | Aktuality

 

Lazaret pro vysloužilé vojáky, kostel Nejsvětější Trojice, Šporkovu hrobku nebo někdejší lázně na Labském břehu jezdí do Kuksu obdivovat tisíce turistů. Bývalé Šporkovo panství se ovšem může pochlubit také jednou unikátní technickou památkou. Památkově chráněný ocelový most, který spojuje obě části barokního komplexu, patří mezi nejstarší svého druhu u nás. V roce 2017 prošel kompletní rekonstrukcí za šest milionů korun.

Most ze svářkové oceli v Kuksu je unikát

Příhradový most se skládá ze dvou částí – kamenné, která pochází z konce 18. století a čtyřmi klenutými oblouky překonává údolní nivu Labe, a ocelové z 80. let 19. století, jež vede přes samotnou řeku. Ocelové prvky jsou spojené dnes už nepříliš používanou kovářskou technologií – nýtováním.

Původně zde stála dřevěná lávka se sochami harlekýnů. Konstrukci z raritní svářkové oceli před více než sto lety vyrobily holešovické železárny Leona Gottlieba Bondyho. Ještě v 90. letech minulého století jezdily přes most automobily. Pro motoristy se zavřel v roce 2004.

V roce 2013 došlo kvůli snížené nosnosti ocelové konstrukce také k omezení počtu osob, které se v jednu chvíli mohou na lávce pohybovat. Konstrukce byla v havarijním stavu a hrozilo, že se zřítí. O rok později došlo k opravě kamenné části. V roce 2015 se most stal kulturní památkou.

Rekonstrukci ocelové konstrukce komplikovaly majetkové vztahy. Lávka totiž neměla vlastníka a obec Kuks ji poslala do ztrát a nálezů, aby ji po půl roce mohla získat. Když se tak stalo, začala připravovat opravu ocelové části. Firma při rekonstrukci v roce 2017 zabudovala do konstrukce, která má rozpětí 19 metrů a maximální nosnost je 26 tun, speciální vazníky.